Nowe odkrycia na Rzeszowszczyźnie

W Żyrakowie, w trakcie prac poprzedzających budowę autostrady A-4, archeolodzy odkryli bardzo dobrze zachowaną osadę z wczesnego średniowiecza. Natomiast dzięki przebudowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w centrum Krosna odsłonili m.in. kolejne fragmenty wodociągów z XV wieku i renesansowych piwnic.

Na wykopaliskach w Żyrakowie każdy dzień przynosi coś nowego. – Właśnie odsłoniliśmy siedem kolejnych domów. Osada, którą odkryliśmy ma już 71 domostw – mówi „Gazecie Wyborczej” Jerzy Okoński, kierownik badań archeologicznych.

Archeolodzy z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego weszli na teren przyszłej autostrady A-4 w ubiegłym roku. – Zaczęliśmy pracę na wzgórzu nad starym korytem Wisłoki w przysiółku Kolonia. Okazało się, że najstarsze ślady ludzkiej bytności w tym miejscu pochodzą sprzed 3,5 tys. lat p.n.e. Znaleźliśmy tam krzemienne narzędzia i topory. Kolejna osada, która tam była pochodzi z VI i VII w. p.n.e. z czasów kultury łużyckiej. Potem była osada z III i IV w. n.e. z okresu wpływów kultury rzymskiej. – opowiada archeolog „GW”.

Najciekawszym odkryciem było odsłonięcie w ostatnich tygodniach bardzo dużej osady z VIII-XI wieku. – Zachowało się wyjątkowo dużo szczegółów konstrukcyjnych, które umożliwią rekonstrukcję osady- mówi Okoński. Ze wstępnych ustaleń wynika, że osadę zamieszkiwała ludność rolnicza, badania ziemi pobranej z wnętrz domów powiedzą, jakie rośliny uprawiali mieszkańcy.

Archeolodzy z krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego mogli sprawdzić co kryje się pod ulicami Krosna w związku z wymianą rur wodociągowych i kanalizacyjnych w okolicach Rynku. Odsłonili wapienne fundamenty domów oraz okazałe średniowieczne drewniane szambo. Niestety nie znaleźli w nim wielu zabytków. – Ktoś je oczyścił – mówi Anna Muzyczuk z krośnieńskiego muzeum.

Wykopaliska potwierdziły, że główną ulicą Krosna była obecna ul. Słowackiego. Miała drewnianą nawierzchnię – zachowały się potężne belki leżące na legarach. Potwierdziły się odkrycia sprzed 8 lat – w XV w. Krosno miało już kanalizację i wodociągi wybudowane z wydrążonych drewnianych bali.

Więcej w Gazecie Wyborczej Rzeszów.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.08.2008.

Komentarzy 14 to “Nowe odkrycia na Rzeszowszczyźnie”

 1. No to właśnie było dziś (11.08.08) w teleexpresie. Do końca wszystkiego tam nie dosłyszałem i zacząłem szukać w internecie. No i tu chyba mam. Mówili, że to osada słowiańska sprzed 3500 lat.

 2. Słowiańska sprzed 3500 lat? Ręce opadają… Jak zawsze w TV pomieszali i poplątali.

 3. A co ty w takim razie o tym sądzisz? Chyba to nie była osada grecka. Można zaryzykować, że była praindoeuropejska. Jeszcze nie mówili co tam znaleźli ciekawego, jakie ozdóbki, narzędzia, itp.

 4. Nie można mówić o Słowianiach w tak odległej przeszłości. Słowiańska to była ta z VIII-XI wieku, ale wcześniejszych osad z Żyrakowa takimi nazwać nie można, bo nie wiemy jakie ludy je założyły. Możemy tylko powiedzieć do jakich należały kultur.

  Kultura zaś obejmuje w archeologii pewien zbiór powiązanych ze sobą zabytków, których nie możemy przypisać do żadnego narodu lub grupy narodów.

 5. „Kultura zaś obejmuje w archeologii pewien zbiór powiązanych ze sobą zabytków, których nie możemy przypisać do żadnego narodu lub grupy narodów.”

  Mozna przypisac kulture archeologiczna konkretnym plemionom lub nacji (bo narod to chyba za mocne okreslenie, przypominam ze termin ukuto dopiero w XIX wieku i jest to raczej pojecie sztuczne), jesli posiadamy na przyklad zrodla pisane, gdzie okres w danej relacji pokrywa sie z datowaniem archeologicznym.

 6. Ale wtedy nie operuje się terminem kultura, bo i po co?

 7. Nie to zebym sie czepial ale do definicji kultury archeologicznej musialem cos dodac :)

 8. Może by ktoś pokusił się o napisanie na Archeowieściach jakiś tekst o Praindoeuropejczykach. Wyczytałem gdzieś taką ciekawostkę, że koło tak naprawdę zostało wynalezione w Środkowej Europie, a nie w Mezopotamii, około 100 czy 200 lat wcześniej. Do tego rzekomo znaleziono niedaleko Krakowa najstarszą ceramikę przedstawiającą wóz z kołem woźnym, bo o taki właśnie wynalazek mi chodzi, koło doczepione do osi, a nie sama figura. Przy okazji pochwalam autora strony, a to dlatego, że można od razu wpisać to, co ma się na myśli, a nie rejestrować i logować, co na wielu stronach jest wymagane.

 9. @Wojciech

  „Ale wtedy nie operuje się terminem kultura, bo i po co?”

  Kultura materialna moze zajmowac obszar znacznie szerszy niz zajmuje plemie czy grupa plemion, co do ktorych posiadamy informacje w zrodlach pisanych.

 10. „Ale wtedy nie operuje się terminem kultura, bo i po co?”
  Operuje się.
  Kultura nie zawsze terytorialnie musi pokrywać się z etnosem. W ramach jednego etnosu możemy rejestrować wiele kultur i na odwrót.
  Mówisz Słowianie i masz szerokie spektrum zagadnień przed sobą.
  Mówisz kultura praska i widzisz czworoboczne ziemianki z kamiennym piecem, garnki praskie, niemal całkowity brak zabytków żelaznych etc.
  Pojęcie kultury niekiedy się archeologom przydaje nawet dla oświetlonych przekazami pisanymi ludów…

 11. najstarszy wóz na świecie:
  http://www.bronocice.dzialoszyce.info/
  http://www.bronocice.dzialoszyce.info/waza.htm

 12. Czyli to jednak prawda, że koło zostało wynalezione w tych Bronocicach. Napisali też trochę o roślinach z tamtego miejsca, które uprawiali. Czy gdzieś jest o tym więcej?

 13. Trochę za dużo powiedziane, że wynalezione z Bronocicach. Tam odkryto tylko wazę z najstarszym wizerunkiem identyfikowanym jako wóz. Uważa się, że pojazdy kołowe wynaleziono gdzieś na stepach dzisiejszej Ukrainy, Rosji i Kazachstanu.

 14. Miałem na myśli to, że gdzieś w Europie stosowano koło, ale musiałem się upewnić, czy ta ceramika jest najstarsza.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s