Historia i Media

Zapewne część Czytelników zauważyła już box z linkami do materiałów serwisu Historia i Media, który pojawił się niedawno w prawej szpalcie Archeowieści.

Historia i Media to pierwszy polski serwis meta-historyczny poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Zajmuje się głównie obecnością historii w dyskursie medialnym, wpływem mediów na kształtowanie świadomości przeszłości, wykorzystaniem internetu i nowych technologii w badaniach i edukacji historycznej, a także historią i sztuką współczesną.

Serwis chce promować koncepcje digital history, wzorując się na amerykańskich praktykach Center for History and New Media oraz informować o nowych zasobach i narzędziach historycznych dostępnych online.

– Inicjatywa przygotowania serwisu o takiej tematyce pojawiła się w 2005 roku, jednak strona zaczęła intensywnie działać w sierpniu 2007 roku. Uruchamiając ją chcieliśmy zwrócic uwagę na konieczność zainteresowania się mediami (a zwłaszcza internetem) w kontekście historii – edukacji, badań naukowych i popularyzacji ich wyników, obiegu informacji, digitalizacji itp. – mówi redaktor naczelny serwisu Marcin Wilkowski.

W kręgu zainteresowań serwisu znajdują się wszystkie media. Znajdziemy tam więc nie tylko informacje o książkach, filmach i programach telewizyjnych, ale też o komiksach historycznych, czy też nowych inicjatywach internetowych. Nie brakuje również muzyki, bo przecież i ona odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu historycznej świadomości, czego dowodem jest opublikowany niedawno subiektywny ranking 10 najważniejszych piosenek historycznych współczesnych Polaków. Dla mnie największym zaskoczeniem był tegoroczny utwór szwedzkiego zespołu Sabaton (miejsce 10) o polskich Termopilach, czyli obronie Wizny w 1939 r. Taki tekst napisany przez cudzoziemców robi wielkie wrażenie. Podobnie jak serwis Historia i Media.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.08.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: