W Bułgarii odkryto najwcześniejsze ślady ludzi w Europie

Najwcześniejsze ślady obecności człowieka w Europie odkryła w północno-zachodniej Bułgarii ekspedycja bułgarskich i francuskich archeologów – podał PAP za bułgarską agencją BTA.

W jaskini Kozarnika nieopodal miasta Widin nad Dunajem, znaleziono ślady działalności ludzkiej sprzed 1,4-1,6 mln lat – obrobione kości zwierzęce oraz kamienie.

Dokładny wiek znalezionych przedmiotów zostanie określony dalszymi badaniami. Sama warstwa, w której je znaleziono, ma co najmniej półtora miliona lat -powiedziała archeolog Stefana Iwanowa.

Więcej w Nauka w Polsce.

Najstarsze ludzkie szczątki w Europie znaleziono niedawno w Hiszpanii. Mają 1-1,2 mln lat. Przed ich odnalezieniem uważano, że ludzie pojawili się w Europie 800 tys. lat temu, co zresztą też było dość świeżym poglądem, bo opartym o odkrycie z 1994 r.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.07.2008.

Komentarze 3 to “W Bułgarii odkryto najwcześniejsze ślady ludzi w Europie”

  1. Okazuje się, że Bałkany królują nie tylko w dziedzinie najstarszych znalezisk kromaniończyków, ale również gatunków wcześniejszych. W sumie to nie ma w tym nic dziwnego – najkrótsza droga z Bliskiego Wschodu przez Bosfor (wówczas jeszcze suchy) do Europy. Wczesne zasiedlenie Płw. Iberyjskiego też nie dziwi – Gibraltar też nie był zalany.
    Przyznam, że lubię porządek w tych sprawach, czyli jak jednostkowe zdarzenia wpisują się w jakiś ogólniejszy schemat.

  2. Ale dlaczego stwierdzasz, że ludzie do Europy przeszli z Bliskiego Wschodu, czy przez Gibraltar. Do Europy można też przejść od strony Uralu. Samo czytanie historii jakiegoś terenu w Afryce dostarcza nam informacji o tym, że na ten konkretny teren ludzie przybyli tyle i tyle lat temu. Sam poczytaj o terenach, np. Nigerii czy Botswany, czegokolwiek. A wnioskuję, że kolebką człowieka jest Afryka.

  3. Można i przez Ural, tylko trzeba najpierw dojść na Syberię, a takich śladów brakuje.
    Nie bardzo zrozumiałem ostatnie zdanie: co ma Nigeria do Uralu?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s