Jak wulkany zgładziły morskie życie

93 mln lat temu drastycznie spadła zawartość tlenu w oceanach. W efekcie wymarła duża część żyjących przy dnie organizmów, m.in. małż i otwornic.

W najnowszym „Nature” naukowcy twierdzą, że katastrofę spowodowały podwodne wulkany.

Świadczy o tym nawet 50-krotne zwiększenie poziomu osmu w osadach sprzed 93 mln lat. Naukowcy ustalili też, że jest to w znakomitej większości osm pochodzenia wulkanicznego. W normalnych warunkach prawie cały osm trafia do mórz wraz z wodami rzek.

Zdaniem naukowców erupcje wulkanów, związane najpewniej z wykształceniem się karaibskiej płyty tektonicznej, uwolniły duże ilości metali, które przyczyniły się do nadmiernego rozwoju mikroskopijnych roślin zwanych fitoplanktonem. Produkowały one ogromne ilości materii organicznej. – Gdy rośliny umierały, ta materia opadała na dno pochłaniając tlen – tłumaczy jeden z naukowców w National Geographic.

Wymieranie sprzed 93 mln lat miało spory wpływ na nasz świat. Ogromne ilości martwych organizmów, które zaległy na dnie oceanów, przekształciły się bowiem w złoża ropy naftowej. Stanowią one aż jedną trzecią dostępnych nam zasobów tego surowca.

Ogłoszenia blogowe
Wczoraj Archeowieści zaliczyły milionowe wejście (sumując wejścia na Bloksie i WordPressie).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.07.2008.

Komentarzy 16 to “Jak wulkany zgładziły morskie życie”

 1. Życzę następnych milionów!

 2. Aż szkoda, że nie ma tu żadnych reklam, które pozwoliłyby ci zarobić na tej świetnej stronie! Gratuluję milionowego wejścia.

 3. @Rafał
  Niestety, na wordpress.com reklamy nie są dopuszczalne, o czym się dopiero niedawno przekonałem.

  A miałem już propozycję współpracy od agencji reklamowej. Niestety nie dało się zainstalować odpowiednich kodów, bo wordpress celowo je blokuje.

 4. Gratuluję. :) W takim przypadku najlepiej wykupić sobie własną domenę i hosting i postawić bloga samodzielnie. Szkoda marnować okazję. Jeśli się coś robi dobrze, to rozsądne jest mieć z tego korzyść.
  Ja na razie czekam na pierwszy tysiąc wejść, ale już miałem ofertę, co prawda nie finansową, ale przeniesienia się darmowo na czyjąś platformę. Może skorzystam, jak trochę obrosnę w piórka.

 5. ” postawić bloga samodzielnie.”

  Aż taki dobry w te klocki to nie jestem.

 6. Wojciechu – potrzebny serwer z Apachem i MySQL. Wrzucasz WordPressa i masz. Obsługuje się to później właściwie dokładnie tak samo jak na na tej platformie. Zawsze możesz kogoś wynająć, kto Ci to zrobi za niewielką kasę. Żeby zarabiać trzeba zainwestować.
  Ale widzę, że reklamę hotelową już masz.

 7. Właśnie o Apachach (tych bez tomahawków) i MySQL mam zerowe pojęcie. Wrzucanie WordPressa to też dla mnie rzucanie czarów :D.

  „Ale widzę, że reklamę hotelową już masz.”
  Tak, ale to ręcznie wpisane zwykłe linki, a nie coś systemowego. Jednorazowa i groszowa sprawa. Google AdSense już się tu nie da wsadzić. Na Bloksie AdSensa dałem niedawno, ale Blox jest niestety pod wieloma względami platformą duuużo słabszą od WordPressa.

 8. hmm – mnie osobiscie reklamy irytuja – zwlaszcza te flashowe gadajace i pakujace sie przed oczy w najnieodpowiedniejszych momentach a do tego trudne do zabicia – takze w razie czego blagam: rozsadnie i z umiarem…

 9. Flashowe albo z włączającym się automatycznie dźwiękiem nie wchodza w rachubę.

 10. Wydaje mi się, że postawienie wordpressa nie powinno być trudne, najpierw ino kupić domenę i serwer z apaczem i mysql. Jakby co, to znam uczciwego i niezdzierającego admina, robił trudniejsze rzeczy, bo pisał włąsne systemy zarządzania treścią. WordPressa na pewno też instalował, np. http://blogink.pl/ to jego dzieło. Prowadzi też parę fajnych stronek, jak http://www.janeausten.pl/ — często mu pomagam, a to jako tłumacz, a to jako szperacz, a to jako zastępczy admin. Jak będzie trzeba, to dam do niego namiar.

 11. Dzięki Jurgi. Już zgłosił się jeden czytelnik, który zajmuje się takimi rzeczami.

 12. Wojtek !!!
  Reklama reklamie nierówna. Jakaś bezgłosowa, na marginesie (nawet na stałe) przydałaby Ci się. Może np. jakieś wydawnictwo historyczno- antropologiczno- archeologiczne, periodyki w stylu National Geografic, kanały TV o takiej tematyce- to bardzo dobry pomysł.
  Pozdrawiam :)

 13. @ Glaude

  Na WP nawet z takimi jest kłopot :) Co do flashowo-głosowych to ja je wykluczam, jako zbyt inwazyjne.

 14. GRATULEJSZYNS

 15. Gdybyś Pan, Panie Wojciechu, nie ewakuował się stamtąd, skąd się Pan ewakuował niedawno – ów milijon pękłby wcześniej!
  Do gratulacji załączam, w imieniu pokolenia niepamiętającego reklam, błaganie o brak tychże…
  Nie wszyscy lubią, by maniacy z żądzą władzy nad milijonem dusz reklamoodbiorców brały ich rząd dusz w pacht…

 16. To i ja gratuluję, jakąś tam cegiełkę do miliona wejść dołożyłem:)
  Pana strona to perła (jedna z nielicznych) w polskim necie.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s