Najstarsze olejne malowidła i peruwiańska mumia, czyli dwa razy wideo

W styczniu tego roku pisałem o odkryciu w Bamjan w Afganistanie śladów olejnych farb z VII w. n.e. To sensacyjne odkrycie, gdyż dotychczas uznawaliśmy olejne farby za genialny wynalazek europejskich malarzy rozpowszechniony w XV w. Na BBC ukazał się właśnie film, na którym możecie obejrzeć te najstarsze olejne malowidła świata.

Drugi filmik, który polecę zaserwował nam National Geographic. Pokazuje on rozwijanie mumii będącej dziełem mało znanej peruwiańskiej kultury Chancay. Mumia ma około 1000 lat.

Naukowcy rozwijali mumię kilka tygodni. Między zwojami tkaniny znaleźli liczne kolby i ziarna kukurydzy oraz kępki naturalnej bawełny, których znaczenie pozostaje dla nas tajemnicą. Zmarły, którym był trzydziestoparoletni mężczyzna, miał przy sobie pustą torbę, a w prawej ręce ściskał kłębek przędzy. Naukowcy znaleźli jeszcze przy nim proce oraz 30-centymetrową drewnianą figurkę ubraną tak samo jak zmarły, który miał na sobie dwie tuniki i przepaskę biodrową. Na prawym kolanie mężczyzny naukowcy dojrzeli czarny tatuaż.

Również twarz mumii była ukryta pod kilkoma warstwami tkaniny. W każdej były niewielkie ofiary, np. kawałek srebra. Twarz mumii była pomalowana na czerwono. Na jego oczach leżały blaszki z miedzi i srebra. Kolejna była między zębami.

Indiańscy spece od balsamowania usunęli organy wewnętrzne mężczyzny podobnie jak czynili to Egipcjanie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.07.2008.

Komentarze 3 to “Najstarsze olejne malowidła i peruwiańska mumia, czyli dwa razy wideo”

  1. A mnie dziwi farba olejna na skale. Gdyby nie dowod, osobiscie hipotetyzowalbym zwiazek z malowaniem drewna (wiec dlaczego nie XVwieczni Flamandczycy?) – no moze stali (zbroja?).

  2. „kolby i ziarna kukurydzy” – czyli wiara w posmiertne bytowanie, zmartwychwstanie i/lub/albo ponowne wcielenie.

  3. Jeśli już mówimy o materiałach audiowizualnych to bardzo ciekawe materiały w formie podcastów ma Polskie Radio. Kiedys ciekawe były też w Radio Bis, ale od kiedy przekształcono je w Euro radio to niestety zostały „zdjęte”. Sam mam kilka takich zapeklowanych, na przykład o mamutach (z PR III http://www.polskieradio.pl/_files/20071217152952/2008050512425060.mp3) czy Stonehenge i megalitach (też Trójka, z „Klubu ludzi ciekawych wszystkiego”). Jest jeszcze amerykański NPR, ale to już inna bajka bo nie każdy zna angielski. Ale ich podcasty same w sobie są b.ciekawe (nie tylko archeologiczne). Niestety w obu przypadkach trzeba jesledzić „na bieżąco” bo znikają ze stron po około trzech miesiącach.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: