Mapa tysięcy szkieletów

Dziesiątki tysięcy szkieletów, które leżą pod ulicami Londynu, naniosły na mapę miasta Museum of London i dziennik „The Times”.

Elektroniczna mapa pozwala każdemu Londyńczykowi dokładnie sprawdzić, czy szkielety leżą pod ulicami, którymi codziennie chodzi. Łącznie na mapie zaznaczono miejsce spoczynku 37 tysięcy zmarłych, których kości pracownicy muzeum znaleźli w Londynie. 17 tysięcy jest w magazynie muzeum, a reszta spoczywa w miejscu znalezienia.

Szkielety pokazane na mapie stanowią jednak tylko ułamek ogólnej liczby ludzkich szczątków leżących pod miastem, gdyż większości z nich nigdy nie odkryto, więc ich położenie nie jest znane.

26 szkieletów z najbardziej ciekawymi losami będzie można oglądać w Wellcome Collection w Londynie. Będą tam między innymi szczątki dwudziestokilkuletniej dziewczyny, która zmarła na syfilis w XIX w. Na jej czaszce pozostały ślady będące skutkiem tej strasznej choroby. Naukowcy podejrzewają, że była prostytutką, gdyż znaleziono ją w Southwark, które było wówczas znane z tego procederu.

Inni wystawiony szkielet należy do mężyczyzny, który zmarł w połowie XIV w. w wyniku epidemii dżumy. Mimo to mężczyznę można nazwać szczęściarzem, gdyż wcześniej cudem uniknął śmierci. Naukowcy znaleźli w jego kręgosłupie końcówkę metalowego grotu – najpewniej strzały bądź włóczni. Uderzenie nie uszkodziło jednak nerwów, ani nie wywołało zakażenia, a wokół metalowego kawałka narosła kość. W chwili śmierci mężczyzna miała około 30-40 lat.

Nie zostanie jednak wystawiony najdziwniejszy odkryty szkielet. Otóż w jednym z grobów archeolodzy natknęli się na złożone w trumnie kości morsa. Jak dotąd nie zdołali ustalić dlaczego pochowano je jak człowieka.

Na podstawie The Times. Na stronie artykułu jest mapa.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.07.2008.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: