Znaleźli pałac Montezumy

Resztki azteckiego pałacu, który był siedzibą króla Montezumy II, odsłonili archeolodzy w centrum miasta Meksyk.


Pałac Montezumy na ilustracji z kodeksu Mendozy

Do odkrycia doszło podczas rutynowej renowacji budynku z epoki kolonialnej. Prowadzący prace eksperci natknęli się na fragmenty ścian oraz bazaltową podłogę, która najpewniej była częścią tzw. czarnego pokoju króla Montezumy.

Kompleks pałacowy Montezumy składał się z pięciu połączonych budynków, w których znajdowała się administracja władcy, pokoje dla jego dzieci i żon, a nawet zoo. Pałac zburzyli Hiszpanie podczas równania z ziemią stolicy Azteków, Tenochtitlan. Na jej ruinach postawili miasto Meksyk.

Tzw. czarny pokój hiszpańscy konkiwstadorzy opisywali jako pomieszczenie pozbawione okien i z pomalowanymi na czarno ścianami. Podobno król rozmyślał w nim nad wizjami jasnowidzów i szamanów. Zdaniem wielu historyków uzależnienie od przepowiedni znacznie przyczyniło się do upadku Montezumy i całego imperium Azteków, gdyż władca uznał hiszpańskich najźdźców za boskie istoty.

Archeolodzy będą kontynuować wykopaliska w tym rejonie.

Na podstawie International Herald Tribune.

Najnowsze odkrycia archeologiczne w Meksyku

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.06.2008.

Komentarzy 8 to “Znaleźli pałac Montezumy”

 1. Witam,
  ostatnio pewien czlowiek bombarduje mnie pewnymi ,,rewelacjami” dotyczacymi ludzi gigantow(co ma byc rzekomym potwierdzeniem biblijnych gigantow). Gdzie moge znalezc jakies krytyczne ustosunkowanie sie do tych rewelacji??
  Oto link: http://uk.youtube.com/watch?v=T4jdrPG0C94&feature=related

 2. @ makadi

  To tylko seria fotomontaży. Sprawa jest dość stara.

  http://news.nationalgeographic.com/news/2007/12/071214-giant-skeleton.html

 3. Fajnie. Ale ja mam mapę pałacu Montezumy od dawna! Pewnie pomogłaby badaczom… http://mapy.atari8.info/montezuma.php

 4. to nie pałac Montezumy ale wyrzeźbiony w miękkiej… dobrze, już nie przedłużam, bo mnie Wojtek zbanuje za chwilę ;-)))

 5. mimo wszystko – najbardziej do upadku azteckiego imperium przyczynila sie chyba jednak ospa a nie wiara w boskie pochodzenie hiszpanow. Cortez mial tam naprawde ciezka przeprawe i trzeba przyznac ze gdyby nie jego determinacja, spryt i bezwzglednosc nie zdolalby odniesc zwyciestwa, mimo zarazy jaka zdziesiatkowala indian

 6. @makadi – swoją drogą to fascynujące zagadnienie. Owi „olbrzymi”, to w rzeczywistości hebrajskie słowo nephilim – występujące w całej Biblii hebrajskiej zaledwie 3 razy – w znanym fragmencie z Rodzaju 6,4 i jeszcze dwukrotnie w Liczb 13,33, gdzie chodzi po prostu o wojowników z Kanaanu. Samo słowo nie musi chyba koniecznie oznaczać olbrzymów w sensie jakiś gigantycznych humanoidów, ale olbrzymów, jako bohaterów, wielkich wojowników. Niestety – jest cała masa różnych nawiedzeńców, którzy pobieżnie czytając Biblię dowodzą istnienia olbrzymów, albo innych dinozaurów w czasach Hioba…

 7. @Jurgi Montezumas Revenge :) to byla gra! zlote Commodore’owe czasy…

 8. atari też miało swoją Montezumę

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: