Kwatera główna faraońskiej armii odkryta

Egipscy archeolodzy odkryli miejsce, które nazywają kwaterą główną faraońskiej armii strzegącej północno-wschodniej granicy państwa.

Twierdza zwana w starożytności Tharu leży na półwyspie Synaj w pobliżu współczesnego miasta Qantara. To w niej zaczynała się wojskowa droga łącząca Egipt z Lewantem, który był częstym celem egipskich wojsk.

Archeolodzy pracują w tym miejscu już od 1986 roku, ale dopiero teraz odkryli inskrypcje, które pozwoliły im zidentyfikować fort. Wymieniają one trzech faraonów z czasów Nowego Państwa: Tutmozisa II, Setiego I i Ramzesa II

Zdaniem naukowców twierdzę używano od czasów Nowego Państwa, które zaczęło się w XVI w. p.n.e., aż do epoki ptolemejskiej, która zakończyła się w I wieku p.n.e.

Forteca wykonana jest z suszonej cegły i ma 500 na 250 metrów. Jej mury wzmacniały wieże o wysokości czterech metrów. Znajduje się w niej pierwsza świątynia odkryta w północnej części Synaju oraz magazyny, w których przechowywano zboże i broń. Archeolodzy znaleźli również piece, pieczęcie i gliniane naczynia.

Do ciekawego archeologicznego odkrycia doszło też w południowej części Egiptu niedaleko Asuanu. Naukowcy znaleźli na dnie Nilu portyk świątyni boga urodzaju Chnuma. Pokrywające go napisy wykonano gdzieś między X a VI w. p.n.e. Ze względu na rozmiary portyk na razie pozostanie pod wodą. To pierwsze badania archeologiczne dna Nilu.

Na podstawie depeszy agencji Reuters i National Geographic.

Najnowsze odkrycia w Egipcie

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.05.2008.

Komentarze 3 to “Kwatera główna faraońskiej armii odkryta”

  1. A dziś mamy wspaniałą rocznice… taka się nie powtórzy. Dziś mija 555 lat od upadku Konstantynopola …. ostatniego potomka antycznego Rzymu.

  2. Racja! Ciekaw jestem czy w Istambule świętują…

  3. Ależ tak! Na oficjalnej stronie wyświetla się baner z informacją 555 lat i znajduje się notka – http://www.istanbul.gov.tr/Default.aspx?pid=3&cid=747
    jednak do znajomosci tureckiego mi daleko, ale sens chyba znamy:)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s