Najstarsza papuga pochodzi z Danii

Na duńskiej wyspie Mors odnaleziono najstarszy znany fragment szkieletu papugi. Ma on około 55 mln lat. Odkrycie może oznaczać, że papugi wyewoluowały na półkuli północnej.

Obecnie ptaki te żyją wyłącznie w tropikach półkuli południowej. Odkrycie nie oznacza jednak, że kiedyś preferowały chłodniejszy klimat. Po prostu 55 mln lat temu temperatury w dzisiejszej Skandynawii były dużo wyższe. Najstarsze skamieniałości papug odnalezione na półkuli południowej mają marne 15 mln lat.

Papuga należy do nieznanego wcześniej gatunku, który naukowcy z University College Dublin w Irlandii nazwali Mopsitta tanta. Była ptakiem wielkości dzisiejszej kakadu żółtolicej. Uczeni podkreślają, że Mopsitta jest nie tylko najstarszym znanym gatunkiem papugi, ale też żyjącym najdalej na północy.

Ptak otrzymał też nieoficjalną nazwę „duńska papuga błękitna”, na cześć nieistniejącej nigdy „norweskiej papugi błękitnej” ze słynnego skeczu Monty Pythona z 1970 r.

Na podstawie ScienceDaily.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.05.2008.

Jedna odpowiedź to “Najstarsza papuga pochodzi z Danii”

  1. A teraz wracają na północ :-) populacje zdziczałej aleksandretty obrożnej (Psitacula krameri) można oglądać na wolności w Anglii, Holandii i zachodnich Niemczech

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: