Szkocka historia to mity i fałszerstwa?

Szkocka historia została utkana z mitów i fałszerstw – twierdzi historyk Hugh Trevor-Roper w książce „The Invention of Scotland: Myth and History”, która ukaże się w najbliższym czasie.

Zmarły pięć lat temu uczony napisał, że literackie i polityczne tradycje Szkocji, które mają mieć swe korzenie aż w czasach rzymskich powstały w większości w XVIII w. To wtedy pewien Anglik stworzył słynne szkockie kilty. A uczynił to skracając pledy noszone przez pracujących dla niego Szkotów, gdyż skarżyli się, że są niewygodne.

Także w XVIII w. pojawiły się Pieśni Osjana, które miały być dawnymi legendami o szkockich herosach zapisanymi w celtyckiej mowie. Ich twórcą jest zaś najpewniej XVIII-wieczny szkocki poeta James Macpherson, który twierdził, że przetłumaczył je jedynie na angielski.

Trevor-Roper twierdzi również, że pochodząca z 1320 r. deklaracja z Arbroath potwierdzająca niepodległość Szkocji jest pełna nieścisłości. Wymienia ona m.in. wielu królów, którzy zostali zmyśleni, by stworzyć fałszywe dowody, że Szkoci przybyli na zamieszkiwane przez nich ziemie w III wieku n.e., czyli przed Piktami.

Szkocki historyk Michael Fry odpiera te zarzuty. Wskazuje na istnienie szkockiej literatury i poezji w XIV w. oraz na sięgającą średniowiecza tradycję noszenia tartanu, czyli tkaniny w charakterystyczną kratę, z której robi się kilty.

Na podstawie The Times.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.05.2008.

Komentarzy 10 to “Szkocka historia to mity i fałszerstwa?”

 1. Wojtku, nie króli, a królów :-)

  poza tym co takiego odkrywczego stwierdził Trevor-Roper? Przecież to wszystko wiadomo od dawna i nie jest żadnym przełomem ani sensacją. O tym że „Pieśni Osjana” to fałszerstwo, uczyli mnie na polskim w liceum – bo te pieśni to początki romantyzmu w Europie. O tym że krótkie kilty to XVIII-wieczny wynalazek, pisze Norman Davis w wielkiej historii Brytanii i Irlandii pt. „Wyspy”. To, że Szkoci (czyli de facto Irlandczycy z Ulsteru) przybyli do kraju zamieszkanego już od dawna przez Piktów i Brytów, też wiadomo „od zawsze”.

 2. Króle (kroliki) najlepiej nadaja sie na futerka :D

 3. „Zmarły pięć lat temu uczony twierdzi” – fajnie to brzmi – słowa zza grobu…

 4. A która historia jest prawdziwa i obiektywna? We współczesnych czasach sytuacja się poprawia. Ale ciągle dla jednych bin Laden czy Bush jr to bohaterowie, a dla innych to przestępcy odpowiedzialni za śmierć tysięcy ludzi. Dla każdego pracuje sporo ludzi przedstawiających historię zupełnie odmiennie. Obiektywność historyków to mit.

 5. Oburzeni (po raz kolejny) mogą być tylko nacjonalistyczni i niezbyt inteligentni Szkoci- bo większość tamtejszego społeczeństwa ma to gdzieś- a fachowcy i tak mają swoje zdanie na ten temat !

 6. Right!

 7. >>Obiektywność historyków to mit

  nie, brak obiektywizmu to choroba. Historia MOŻE BYĆ obiektywna (nawet jeśli czesto nie jest) – wystarczy, że parający się nią naukowcy będą pamiętali, że jest to NAUKA, taka sama jak biologia czy fizyka. Historia ma ustalać fakty o dawnych wydarzeniach i mechanizmy kształtujące te wydarzenia a nie robić komuś dobrze, krzepić serca (Lelewel), czynić sprawiedliwość dziejową (Gontarczyk :-) czy budzić sumienia (Gross).

 8. @ Eptesicus

  Trzech Króli zwiodło mnie na złą drogę :). A przytaczane fakty też mi były znane, ale zawsze znajdą się tacy, co nie wiedzą, więc wrzucić nie zaszkodzi.

 9. Szlachta polska, równiez ród swój od Sarmatów wywodzi.
  W RP nr III, co nowobogacki to „herbowy”, taka natura ludzka, że zamiast budować przyszłość, dorabia sobie przeszłość.
  Pozdrawiam normalnych
  Stary Wojtek

 10. Sarmaci… hmm. Polska szlachta sądziła, że jest ich potomkami podczas, gdy w ogóle jakiekolwiek wzmianki wyszły ze starożytnego Rzymu, co zapisano pewnie kronikach. A że brak znajomości pochodzenia różnych ludów był w baroku obecny, to nie ma co się dziwić, że grzebiąca w dziełach rzymskich polska szlachta, dowiedziała się o walecznym ludzie Saramtów mieszkających akurat na terenach Polski. Ha! To w takim razie Rosjanie mieszkający na Syberii pochodzą od paleoazjatyckich, ałtajskich i uralskich ludów. W przypadku Polski – wszyscy z Mazur i Warmii są potomkami ludu pruskiego.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: