Remont największego kopca Europy zakończony

Po wielu miesiącach prac zakończyło się zasypywanie tuneli kopanych od XVIII w. w Silbury Hill – największym kopcu w Europie. Kopano je, by znaleźć komorę bądź skarb, które jak wierzono kryły się w Silbury Hill. Remont był konieczny, gdyż tunele zaczęły powodować zapadanie się kopca.

Autor: Greg O’Beirne. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0

Silbury Hill znajduje się w angielskim hrabstwie Wiltshire, tym samym, w którym stoi Stonehenge. Powstało ponad 4500 lat temu. Ma 40 metrów wysokości.

Nie mamy pojęcia po co usypano ten gigantyczny kopiec. Po badaniach prowadzonych podczas jego remontu naukowcy są pewni, że we wnętrzu Silbury Hill nie ma żadnego pomieszczenia ani skarbów.

Uczeni mają jednak pewną hipotezę. Archeolog Jim Leary z English Heritage uważa, że dla prehistorycznych mieszkańców Anglii ważne było samo sypanie kopca, a 40-metrowe sztuczne wzgórze jest tylko produktem ubocznym tej działalności. Prawdopodobnie miejsce, w którym stoi Silbury Hill, miało dla nich ogromne, nam nieznane, znaczenie. Naukowiec wskazuje też na gęste warstwy gliny w rejonie kopca, prawdopodobnie ubite tysiącami stóp, być może podczas rytualnych tańców.

Zasypanie wszystkich tuneli nie kończy badań kopca. Teraz naukowcy skupią się na próbkach zwierząt i roślin pobanych z jego wnętrza.

Na podstawie Guardian.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.05.2008.

Jedna odpowiedź to “Remont największego kopca Europy zakończony”

  1. Może naukowcy powinni w pobliżu poszukać jakiegoś dużego dołu? To by wyjaśniło na czym polega magiczne znaczenie kopca.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: