Hiszpania: Podwodny skarb należy do nas

Nowa odsłona w walce o jeden z największych skarbów jakie kiedykolwiek odkryto na dnie morza. Rok temu spółka poszukiwawcza Odyssey Marine Exploration ujawniła odkrycie w wodach Atlantyku wraku, na którym znalazła pół miliona srebrnych monet, setki złotych i inne kosztowności o łącznej wartości kilkuset milionów dolarów.

Amerykańska spółka wydobyła 17-tonowy skarb i przetransportowała do USA jeszcze przed ogłoszeniem odkrycia. Informacje wywołały burzę w Hiszpanii, która od razu nabrała podejrzeń, że skarb pochodził z jej wraku. Od miesięcy trwa prawniczy spór. Teraz władze Hiszpanii przedstawiły sądowi w USA dowody, że odkryty okręt był jednostką hiszpańską.

Według przedstawionych dokumentów wrak to Nuestra Señora de las Mercedes, hiszpańska fregata, która zatonęła w 1804 roku. Hiszpanie zidentyfikowali okręt dzięki styczniowej decyzji sądu, który nakazał amerykańskiej spółce wyjawić Madrytowi informacje dotyczące miejsca odkrycia i znalezionych przedmiotów.

Nuestra Señora de las Mercedes wypłynęła w kwietniu 1804 roku z peruwiańskiego portu El Callao w Limie. U wybrzeży Portugalii niewielka flota, w której płynęła, starła się w Brytyjczykami. Podczas krótkiej bitwy fregata eksplodowała.

Zdaniem władz Hiszpanii spółka Odyssey dokonała odkrycia w miejscu, w którym zatonęła Nuestra Señora de las Mercedes. Kolejnym dowodem jest rozrzucenie znalezionych przedmiotów jak po eksplozji. Hiszpańscy specjaliści uważają też, że przynajmniej niektóre monety ze skarbu wybito w 1803 roku w Peru, które było wówczas hiszpańską kolonią.

Władze Hiszpanii twierdzą również, że miejsce spoczywania wraku jest podwodnym cmentarzem, gdyż wciąż znajdują się tam szczątki około 200 marynarzy i członków ich rodzin. Dzięki temu mogą odpierać zarzuty, że wrak był porzucony, twierdząc, iż nie chcieli zakłócać spokoju swych poległych.

Spekulacje, że odkrytym wrakiem może być Nuestra Señora de las Mercedes, pojawiły się już w ubieglym roku. Odyssey Marine Exploration jak na razie twierdzi, że jej specjaliści nie zdołali zidentyfikować okrętu.

Na podstawie Time.

Moim zdaniem, jeśli srebro i złoto pochodzą z Peru, to skarb powinien przypaść temu państwu, a nie Hiszpanii, która przez kilka wieków rabowała Amerykę Łacińską.

Poznaj inne ostatnio odkryte wraki i skarby.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.05.2008.

Komentarzy 18 to “Hiszpania: Podwodny skarb należy do nas”

 1. Czy wrócić do Hiszpanii czy do Peru to bym się zastanawiał. Jednak Amerykanie powinni „oddać” Hiszpanom odkryty wrak.

 2. Stosunki hiszpańsko – kolonialne ;) są obecnie dość dobre. Więc moze powinni się podzielić. Tak czy owak miejsce tych skarbów jest w muzeum a nie w prywatnej kolekcji.Ewentualnie mogą się zgłosić brytole że skoro zatopili to ich ;) (oczywiście żart, co innego jakby wzięli pryz, a potem dopiero okręt zatonął)

 3. Brytyjczycy już w 1804 r. wzięli ładunek pozostałych trzech statków :)

 4. No to jasne, zgodnie z cywilizowanymi zwyczajami monety sa brytyjskie.

  A gdzie jest ORP „Orzel”?

 5. Nie są. Okręt zatonął, a nie został zdobyty/poddał się. To nie to samo :)

 6. Jak rozumiem – u wybrzeży Portugalii, to Ona powinna zabrać głos i część skarbu.

 7. U wybrzeży nie znaczy na jej wodach.

 8. Prędzej mi kotwica wyrośnie, niż jankesi oddadzą komukolwiek choćby gram tego ładunku i nikt nie jest w stanie ich do tego zmusić.

 9. Skarb bez wątpienia jest własnością Hiszpanii i ci amerykańscy rabusie muszą go oddać. I oddadzą – choć to zapewne potrwa.
  Hizpania to moja druga ojczyzna. Zawsze będę po ich stronie.

 10. >>Hizpania to moja druga ojczyzna. Zawsze będę po ich stronie

  nawet jak nie będą mieli racji? ;-)))

  p.s. nie mówię, że tym razem nie mają

 11. Jest ich własnością bo go „wycisnęli” z indian…:/??

 12. nalezy do indian

 13. A może to własność Burbonów? Na pewno jacyś się jeszcze znajdą a i skarbem pewnie nie pogardzą. ;)

 14. Pogodzę was – skarb należy do mnie!

 15. Burbonów nie byłoby trudno szukać, bo o ile mnie pamięć nie myli, to jeden dalej zasiada na tronie Hiszpanii :) A skarb jak zawsze powinien trafić do Polski :P A tak poważnie to IMO powinien zostać podzielony i wystawiony w muzeach w Limie i np. Madrycie albo jakiejś innej hiszpańskiej metropolii.

 16. Mogę się mylić, bo temat znam tylko pobieżnie, ale wg. prawa morskiego cokolwiek znalezione na morzu (oczywiście nie na wodach terytorialnych), należy do tego kto znalazł i koniec. Jest co prawda jakaś tam konwencja o zachowaniu zatopionego w morzu dziedzictwa cywilizacyjnego, ale amerykanie jej nie ratyfikowali.

 17. Final sprawy
  http://wiadomosci.onet.pl/2101147,12,musza_zwrocic_wart_pol_miliarda_dolarow_skarb,item.html
  Muszą zwrócić wart pół miliarda dolarów skarb

  Specjalistyczny sprzęt firmy Odyssey Marine Exploration do przeszukiwania morskich wraków
  Wymiar sprawiedliwości w USA nakazał w środę amerykańskim poszukiwaczom skarbów zwrócić Hiszpanii zbiór starych monet, szacowany na 500 mln dolarów.
  W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że złoto wydobyte przez firmę Odyssey Marine Exploration z wraku hiszpańskiego XIX-wiecznego okrętu, stanowi „naturalne i pełnoprawne dziedzictwo” hiszpańskie. Sędzia dodał jednak, że skarb musi pozostać w USA aż do czasu rozpatrzenia apelacji.

  Kolekcja obejmuje około 600 tysięcy złotych i srebrnych monet z Peru, wydobytych z fregaty wojennej Nuestra Senora de las Mercedes. Okręt w 1804 roku zatopiły brytyjskie jednostki.

  Odyssey odnalazła okręt, a na nim ważący 17 ton skarb, w 2007 roku na wodach międzynarodowych, około 160 kilometrów na zachód od Cieśniny Gibraltarskiej. Firma podkreśla, że złoto należy do niej.

  Sędzia Steven Merryday z sądu w Tampie (na Florydzie), argumentował jednak, że „prawda jest taka, iż Mercedes to okręt wojenny Hiszpanii i że wrak tego okrętu, jego ładunek i jakiekolwiek szczątki ludzkie są naturalnym i pełnoprawnym dziedzictwem Hiszpanii”.

  „Wyrok posłuży szybszemu przeniesieniu sprawy do sądu apelacyjnego, gdzie z pewnością kwestie prawne okażą się dla nas korzystne” – odpowiedział na uzasadnienie sądu prezes Odyssey, Greg Stemm.

  Fregata Mercedes zatonęła w pierwszych kilku minutach bitwy u przylądka Santa Maria (w Faro w Portugalii), a eksplozja rozerwała ją na kawałki. Zginęło ponad 200 członków załogi. W następstwie Hiszpania wypowiedziała wojnę Zjednoczonemu Królestwu i opowiedziała się po stronie napoleońskiej Francji.

  Roszczenia do skarbu z fregaty wysunęły także władze Peru, wchodzące w skład korony hiszpańskiej na początku XIX wieku. Peruwiańczycy argumentują, że skarb może stanowić „część dziedzictwa Republiki Peru”.

  Sędzia Merryday twierdzi jednak, że sprawa roszczeń zależy już od bezpośrednich rozmów między Peru a Hiszpanią.

 18. Skarb nalerzy do firmy ktora poszokiwala jego, Hiszpania nie ma nic do tego A ze zostal zrabowany i przetopiony na srebrne monety i bary to juz inna sprawa i dyskusyjna.Sam wiem ile kosztuje poszukiwanie wrakow , bo sie sam tym zajmoje. Pozdrawiam

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s