Zidentyfikowano szczątki zamordowanych dzieci ostatniego cara Rosji

Badania DNA potwierdziły, że znalezione latem ubiegłego roku w Jekaterynburgu na Uralu kości chłopca i młodej kobiety należą do dzieci cara Mikołaja II Romanowa.

Car Mikołaj II z rodziną. Zdjęcie z 1913 roku

Ostatniego cara Rosji bolszewicy rozstrzelali wraz z żoną i piątką dzieci 17 lipca 1918 roku. Ich szczątki ukryli. Znaleziono je dopiero w 1991 roku w Jekaterynburgu, ale brakowało kości jedynego syna Aleksego i jednej z córek.

Zdaniem specjalistów nie ma wątpliwości, że odkryte w sierpniu ubiegłym roku szczątki należą do Aleksego i Marii. Badania genetyczne przeprowadziły laboratoria w Rosji i USA.

Identyfikacja ostatnich dzieci Mikołaja II kończy wszelkie spekulacje o tym, że któremuś z nich udało się uciec bolszewikom. Przez kilkadziesiąt lat pojawiło się na świecie wiele osób udających któreś z dzieci cara. Teraz wiemy, że wszystkie zginęły latem 1918 roku.

Na podstawie Yahoo/AP.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.05.2008.

Komentarzy 14 to “Zidentyfikowano szczątki zamordowanych dzieci ostatniego cara Rosji”

 1. Nie sposób jest przejść obojętnie obok takich informacji, nawet, jeśli zdarzenia, których dotyczą miały miejsce 90 lat temu. Przerażające jest to, że za sprawy dorosłych giną dzieci.
  Myślę, że pytania o nasze człowieczeństwo jako gatunku możemy odłożyć do chwili, kiedy takie historie nie będą się zdarzać. Chyba, że bycie człowiekiem jest czymś gorszym, niż bycie zwierzęciem.

 2. Heh… ale bajeczka o Anastazji i tak była fajna ;]

 3. Człowieczeństwo jako gatunku? Co za text…
  I ja bym raczej nie liczył na to, że „takie historie nie będą się zdarzać”… :>

 4. No a jak nazwiecie zatem polowanie Amerykanów na syna Hussajna? (wiem że on był dorosły i był zbrodniarzem, ale jego syn (wnuk Hussajna) miał 14 lat kiedy go Amerykanie zabili). W kwestii głównej: car niewątpliwie na rozstrzelania zasłużył, ale dzieci nie powinni byli mordować. No, ale to bolszewicy więc cóż…

 5. Car zasłużył? To i dzieci zasłużyły. W końcu tron dziedziczny, a szło o to, coby „trony obalić”.

 6. Tak, ale wtedy o ile dobrze pamiętam nie było już w Rosji monarchii tylko republika :)car dobrowolnie abdykował a władzę objął w ramach rewolucji lutowej Rząd Tymczasowy. Zdaje się, że wtedy Kiereński rządził, ale głowy nie daje :)

  A co to wogóle jest człowieczeństwo? Przecież agresję mamy zapisaną w genach i zazwyczaj jak przychodzi co do czego (jakieś zaognione sytuacje jeszcze dodatkowo podsycane) to zazywczaj rzeczona agresja się wyzwala. Przykładów jest multum bo od wspomnianych bolszewików (CzeKa nie było klubem bilardowym) przez żołnierzy na wojnie po do kiboli zabijających się za bezsensowne barwy jakichśtam klubów.

  Coś takiego jak człowieczeństwo w rozumieniu shr nie istnieje :)

  Pozdrawiam

 7. Jak śmierć kilku dzieci cara przystaje do śmierci milionów dzieci podczas Wielkiego Głodu? Czy rzeczywiście zwielokrotnienie zbrodni to tylko statystyka?
  Jak przejść obojętnie wobec śmierci kilku dzieci 90 lat temu? A setki tysięcy ginące w Somalii, Sudanie, Czadzie, Kenii, na przedmieściach Rio i w dziesiątkach innych miejsc dziś!?
  Pozostawiam do zastanowienia się nad własną wrażliwością, nikogo nie atakuję.

 8. A ja mam takie jeszcze pytanie, może ktoś odpowie. Dlaczego Jerzy nie przyjął swojego krewnego (nota bene baaardzo podobnego), gdy ten prosił o azyl w Wielkiej Brytanii? Pomijając już fakt, że nie wiadomo czy by by Mikołaj i rodzina byli w stanie uciec to przecież jego najbliższa rodzina się odwróciła do nich plecami…

 9. 1. Nie spodziewam sie konca legendy, tak jak nie spodziewam sie konca legendy Calunu wyniklej z nieuctwa zachodnich Europejczykow, ktorym latwiej znalezc boga w nadpalonej gazie niz sprawdzic kontakty Italia – Bizancjum (wiem, ze nie bylo zadnego Bizancjum i ze to tylko nazwa nadana przez jednego Niemca w XIX Rzymowi, znaczy nie Rzymowi tylko Cesarstwu) i sprawdzic, co to zea ikona ta „Plaszczenica” („Plaszczenica” jest w „kanonie” acheiropit).
  2. Nikt juz nie pamieta, ze za zycia niechetni przypisywali Mikolajowi przydomek Krwawy. Ja bym przypisal … Gnusny? … Przeklety (zeby bylo blizej russko-cerkiewnej tradycji).
  3. Bedzie od czapy, czyli o 5 stopniach swobody miedzy dowolnymi ludzmi: Moja babcia (od tego roku s.p.) w Taszkiencie swojego czasu byla na spotkaniu carskiej corki nalezacej do Komitetu Pomocy Biezencom (Maria, chyba, ale glowy nie dam – nie mam tak doskonalej pamieci, jak babcia miala). Tak wiec miedzy mna a Mikolajem drugim sa tylko 2 stopnie swobody. Czyzby to oznaczalo, ze Mikolaj nie jest jeszcze historia?
  4. Zainteresowanym, co moja babcia robila w Taszkiencie, a potem na Uralu przez lat 9, polecam historie zaboru rosyjskiego, rok 1915.
  5. Rodzine mojej babci Ojczyzny Lono (a dokladnie powiat lomzynski) przywital zaleglym podatkiem gruntowym (a jakze, za lat 9). Ciezko w Polsce byc patryjota bez xiazecego tytulu.

 10. @Rusek: Bo to, widzisz, juz taka szwabska goscinnosc jest…

 11. Sorry… saska!

 12. ffatman: chyba trochę nie na temat – „chyba”, bo ciężko zrozumieć o co Ci właściwie chodzi… :>

 13. @anonim

  nie łżyj, Amerykanie nie polowali na syna Husajna, ani go nie rozstrzelali celowo.

  @rusek

  rząd Kiereńskiego był już dawno obalony (przecież to 1918 rok, a „rewolucja październikowa” czyli bolszewicki zamach stanu była w naszym listopadzie 1917), nie żartuj sobie z nas, nie udawaj że zapomniałeś. Gdyby Kiereński utrzymał władzę, car i jego rodzina (niezależnie od tego, na co zasłużył) na pewno by przeżyli (mogliby co najwyżej wyjechać sobie do Jerzego), a potem może wybory wolne i „zupełnie inna Rosja” – kto wie?

  @Cometto

  tekst @ffatmana jak najbardziej na temat. No bo wspomniany Jerzy z Pewnej Wyspy to niby skąd się wywodził i ród jego? Przypomnij sobie…

 14. Mikołaj II nie był złym carem, o czym możecie się przekonać czytając wnikliwie jego biografię. Krwawy? Gnuśny? Nie wiem, na jakiej podstawie te słowa. Przecież Mikołaj II chyba jako jedyny w Europie nie dążył do I Wojny Światowej, w ogóle do żadnej wojny. Japońsko-rosyjska była nie z jego winy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: