Popiersie Werusa i solidy Walensa, czyli o grzechach rzymskich cesarzy

Kolejne pamiątki po władcach Imperium Romanum wpadły w ostatnich dniach w ręce naukowców. W skrytce złodziei zabytków niedaleko Rzymu odkryto marmurowe popiersie Lucjusza Werusa, który rządził razem ze swoim przybranym bratem słynnym Markiem Aureliuszem.

To bardzo rzadkie znalezisko, gdyż dotychczas znaliśmy tylko cztery portrety tego cesarza. Zdaniem naukowców Werus nie lubił się portretować. Władzę objął w 161 roku razem z Aureliuszem, ale przez cały czas pozostawał w cieniu. I chyba mu to odpowiadało, bo gdy Marek Aureliusz wysłał go z armią przeciwko Partom, powierzył prowadzenie wojny wodzom, a sam został w Antiochii, gdzie całymi dniami ucztował, oglądał igrzyska, włóczył się po tawernach i zabawiał w łożu z heterami. Zmarł w 169 roku.

Druga pamiątka to dwa złote solidy Walensa, który panował we wschodniej części Imperium od 364 roku. Archeolodzy odkopali je obok monastyru św. Katarzyny na półwyspie Synaj. To pierwsze takie monety znalezione w Egipcie.

Walens jest nabardziej znany ze swojej śmierci w starciu z Gotami pod Adrianopolem w 378 roku. Główną jej przyczyną była pycha. Walens chciał bowiem pobić Gotów nim przybędą posiłki pod wodzą Gracjana, który rządził zachodnią częścią cesarstwa. Przedwczesny atak zakończył się prawie całkowitym unicestwieniem wschodniorzymskiej armii.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.04.2008.

Komentarzy 6 to “Popiersie Werusa i solidy Walensa, czyli o grzechach rzymskich cesarzy”

  1. to długo nie pobalował, chyba, że ktoś mu pomógł w zejściu, a swoją drogą jak długo wtedy żyli ludzie?

  2. Nie wiem jak w Cesarstwie, ale w Barbaricum a już prawie na pewno w dzisiejszej Polsce dożywali 40, ale ponad połowa dzieci umiarała we wczesnym dziecińswie :)

  3. Lucjusz Verus zmarł nagle – zachorował (podejrzewa się ospę) w trakcie odwortu do Rzymu podczas wojen markomańskich. niektóre późniejsze źródła sugerują, że mógł on paść ofiarą spisku Faustyny Młodszej (szwagierki) i Lucylli (jego żony) i zostać zamordowanym. z pewnością nie była to śmerć naturalna.

  4. a co do tych soldów (jeśli znaleziono dokładnie te, które są na zdjęciu) to wybite zostały między 376 a 377 r.

  5. Werus . Był strasznie włochaty … Wynika z tego , że chyba o siebie nie dbał ( o swój wygląd ) …

  6. Dbał i to bardzo (jeżeli to popiersie jest wierne :D
    Taka była wtedy moda – od czasów Hadriana do początków dynastii Sewerów cesarze nosili brody filozofów i kręcone włosy. TO popiersie to dobry przykład portretu czasów Antoninów.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s