Najstarsza chata w Polsce ciągle badana

– Prawdopodobnie jest to pozostałość chaty – tak archeolodzy określają jamę wydrążoną w ziemi przed 12 tys. laty odkrytą w Ćmielowie na Sandomierszczyźnie, na stanowisku Mały Gawroniec. By wyjaśnić wątpliwości sięgają po specjalistyczne metody badań fizyko-chemicznych, stratygraficznych oraz z zakresu modelowania komputerowego. Trudno to sobie wyobrazić, ale jama była badana przez 3 lata. Cierpliwość godna podziwu.

– Postawiliśmy na precyzję, bo tylko wtedy można otrzymać odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania, tym bardziej dotyczące epoki kamienia. Tu każdy drobny fragment krzemienia jest częścią większej układanki – opowiadają odkrywcy i badacze stanowiska Michał Przeździecki z Instytutu Archeologii UW oraz Witold Migal z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Badany obiekt jest resztką konstrukcji jaką wznieśli mieszkający tu ludzie należący do kręgu znanej z malowideł naskalnych kultury magdaleńskiej. – Wydrążona w ziemi jama nie jest tworem naturalnym – świadczą o tym jej idealnie gładkie ściany i dno być może pierwotnie wyłożone kamiennymi pŁytami. Ma średnicę około 2 metrów, i głębokość 60-70 centymetrów – opisuje jej wygląd Katarzyna Pyżewicz, archeolog z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

(…) w odległości około 1,5 metra od jamy archeolodzy zauważyli trzy niewielkie zaciemnienia. Po ich zbadaniu uznano, że są to prawdopodobnie ślady po słupach, które mogły podtrzymywać zadaszenie nad główna jamą.

Wielkie nadzieje badaczy stanowiska wzbudzają możliwości jakich dostarczają analizy fizyko-chemiczne zastosowane w Ćmielowie. Uzyskane wyniki pozwolą odpowiedzieć m.in. na pytanie: z czego, w jaki sposób i kiedy obiekt ten został wykonany. Pierwsze wyniki uzyskane przez Macieja Krajcarza z Instytutu Geologii UW, wskazują iż ściany obiektu wykonane zostały ze specjalnej mieszanki lessu i materiałów organicznych. Dzięki temu cała konstrukcja była stabilna i nie przepuszczała wilgoci.

Więcej i zdjęcie w Nauka w Polsce. Polecam też mój wpis o ćmielowskiej chacie z lutego 2007 r.

Przyznam, że nie mam pewności, czy można jeszcze nazywać jamę z Ćmielowa najstarszą chatą, jak to pisała „Rzeczpospolita” w ubiegłym roku, gdyż data podana w Nauka w Polsce jest o pięć tysięcy lat młodsza, niż ta z „Rzeczpospolitej”. Postaram się wyjaśnić sprawę.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.04.2008.

Komentarze 2 to “Najstarsza chata w Polsce ciągle badana”

  1. PEWNOŚCI NIGDY NIE MA ŻE TO CHATA , A MOŻE BYŁA TO JAKAS INNA BUDOWLA , NP. STARE POMIESZCZENIA NA SKŁADOWANE URZĄDZENIA , NIEKONIECZNIE MUSI TO BYĆ OD RAZU CHATA MIESZKALNA ….PODOBNIE Z DOŁAMI , MOZE BYŁY WYKOPANE W INNYM CELU ,

    KTO WIE ……….
    TO TYLKO TAKIE MOJE GDYBANIA …!!!!

  2. suuper 12 tys… lat muj ma 100 lat

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s