Dlaczego wyginęły mamuty

Od lat naukowcy zastanawiają się czy do zagłady włochatych kuzynów słoni doprowadził człowiek, czy ocieplający się klimat. Teraz David Nogues-Bravo z Museo Nacional Ciencias Naturales w Madrycie przedstawił wraz z kolegami salomonowe wyjaśnienie obarczając winą zarówno człowieka jak i zmiany klimatu.

Ofiara ludzi i klimatu. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5. Autor: che, Czech Wikipedia

Naukowcy używając modeli klimatycznych oraz informacji o rozmieszczeniu skamieniałości mamutów stworzyli symulacje ukazujące zmiany naturalnego środowiska tych zwierząt 126 tys., 42 tys., 30 tys., 21 tys. i 6 tys. lat temu. Wykazały one, że 6 tys. lat temu obszary sprzyjające mamutom były 10 razy mniejsze niż 42 tys. lat temu, gdy lodowce miały największy zasięg.

Jednak z symulacji wynika, że 126 tys. lat temu tereny te były jeszcze mniejsze, a mimo to mamuty przetrwały. Zdaniem naukowców, to wystarczający dowód na to, że do wymarcia tych zwierząt nie doprowadziło tylko ocieplenie. Co prawda zmiany kllimatu spowodowały znaczne skurczenie się populacji mamutów, ale ostateczny cios musiał zadać współczesny człowiek, z którym 126 tys. lat temu mamuty nie miały do czynienia.

Na podstawie ScienceDaily.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.04.2008.

Komentarzy 14 to “Dlaczego wyginęły mamuty”

 1. Dla mnie obie te teorie są wbrew pozorom dosyć naciągane, zwłaszcza jak się uwzględni że w ostatnich czasach ich bytności były dwa podgatunki mamuta (włochaty i kolumbijski – żyjący na terenie praktycznie całej Ameryki z wyj. północnej Kanady i Alaski). Przyznam, że najbardziej do mnie przemawia do mnie teoria że mamuty na skutek swoich zachowań społecznych (coś w rodzaju „naturalnego chowu wsobnego”) miały bardzo mało zróżnicowany materiał genetyczny przez co były podatne na choroby, które wybijały je praktycznie wszystkie na większym arenie. To tłumaczyłoby nieźle dlaczego mamut włochaty zniknął z Ameryki Północnej mimo że – w przeciwieństwie do kolumbijskiego – prawie wcale nie stykał się z ludźmi (mp. kultury Clovis), warunki bytowania miał niezłe (tzw. step mamutowy na czole lądolodu istniał tam na dużych obszarach w momencie jak ostatnie mamuty akurat znikały z Ameryki), a mimo to w krótkim czasie zniknął z tamtego terenu.

 2. Ten chów wsobny może mieć znaczenie ostateczne,kiedy mamutów było na tyle już mało, jak obecnie naszych żubrów. Ale najpierw musiał spadek populacji nastąpić do tego progu, że to ma znaczenie. Przy dostatecznie dużej populacji jest na tyle dużo mutacji, że poprzez ich różnorodność nie dochodzi do masowej degeneracji genów.

 3. Nie jestem przekonany. To model, za przeproszeniem, stochastyczny a nie przyczynowo-skutkowy. Pojawiajace sie doniesienia o zjedzeniu megafauny syberyjskiej, oboamerykanskiej i australijskiej przekonaja mnie dopiero modelem wyjasniajacym, dlaczego przetrwala megafauna afrykanska i poludniowoazjztycka najwczesniej zetknieta z czlowiekiem.

 4. ffatman, całkiem dobry argument :) w przypadku afrykańskiej powiedziałbym, że w odrożnieniu od amerykańskich i australijskiej miała czas nauczyć się jak groźnym drapieżnikiem jest Homo sapiens, ale już gorzej to działa w przypadku azjatyckiej

 5. A może megafauna afrykańska przetrwała, bo nie było tam tak radykalnej zmiany klimatu jak w Europie? Choć nie tłumaczy to przypadku mamuta kolumbijskiego, ale może i tam zaszły jakieś zmiany w tym względzie? Zazwyczaj prawda leży pośrodku (albo, odnośnie niedawnego czatu, gdzieś tam :P). Podobnie jest pewnie teraz i do wyginięcia mamutów przyczynił się tak człowiek jak i zmiany klimatu. Osobno występujące te przypadki raczej nie zniszczyłyby gatunku (np. Indianie amerykańscy przez lata polowali na bizony, ale ich wyginięcie związane było z rabunkowym ubojem). Przy zmianie klimatu mamuty pewnie by się przystosowały albo przeniosły. Dopiero połączenie tych dwóch czynników, a w końcowej fazie jeszcze te względy „socjalne” wymienione przez przedmówców, mogły doprowadzić do ich wyginięcia.
  To takie rozumowanie na „chłopski rozum” i nie wiem czy pasuje do odmiany kolumbijskiej.

 6. tu znalazlem ciekawy artykul o zagladzie mamutow

  http://facet.interia.pl/news/znamy-zabojce-mamutow,1067165

 7. Żal mi mamutów.
  Na rysynkach naskalnych pokazane sa ludzkie polowania na mamuty, widać ze był to ważny element życia łowców z tamtego okresu.

 8. Gdzieś czytałem, że z badań wynika, że połowa szczątków mastodontów znajdowanych w Ameryce wykazuje ślady infekcji gruźlicą. Jak sie dobrze zastanowić to teoria zarazy jako głównego czynnika wyginięcia megafauny jest chyba niesłusznie marginalizowana. Tym bardziej, że w sumie poniekąd może się ona wiązać z ludźmi jako nosicielami. Obecnie coraz częściej dowiadujemy się przecież, że zwierzęta są zagrożone wyginięciem właśnie z tego powodu, a nie tylko z racji ingerowania ludzi w środowisko: foki z morza północnego, swego czasu kruki, płazy na całym świecie (atakuje je zdaje się jakiś grzybek), najprawdopodobniej zające (na poczatku mówiło się wprawdzie o nagromadzeniu kadmu, ale okazało się to nieprawdziwe). Przykład z „drugiej” strony to populacja lisa w Polsce, która dramatycznie się rozrasta – wręcz wychodząc poza zajmowaną dotychczas niszę (zmiany w uzębieniu spowodowane zmiana diety) po wzroście ilości rozkładanych szczepionek na wściekliznę. Po prostu okazało się, że wścieklizna była głównym czynnikiem ograniczającym wzrost ich ilości.

 9. urbi napisał:
  „Gdzieś czytałem, że z badań wynika, że połowa szczątków mastodontów znajdowanych w Ameryce wykazuje ślady infekcji gruźlicą.”

  Może na Archeowieściach? ;) https://archeowiesci.wordpress.com/2006/10/04/gruzlica-wykonczyla-mastodonty/

 10. Kiedy wyginęly mamuty.?

 11. Ostatnie padły około pięć tysięcy lat temu, ale były to skarłowaciałe osobniki zyjące na wyspie Wrangla. Duże mamuty wymarły prawdopdobnie jakieś 10 tys. lat temu.

 12. kiedy wyginely mamuty

 13. Być może wykorzystywano te zwierzaki do budowy piramid …hmmm

 14. Mamuty powinny zyc wigineły one przez przyrodę.
  byc moze neardeltarczycy upolowali je i zjedli a moze padawne lwy, ktore mialy białą siersc i dłuższe kończyny przednie zatakowały je. LUB to sławne skrzyzowanie kozy z owca je pozarly,ale najprawdopodobnie zgineły przez epoke lodowcowa.tłumaczyła krystyna góralczyk

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: