Osły udomowiliśmy co najmniej 5000 lat temu

Szkielety 10 osłów znalezione w grobowcach w egipskim Abydos są najstarszym dowodem udomowienia tych zwierząt. Zbudowane z suszonej cegły grobowce pochodzą sprzed 5000 lat i znajdowały się w kompleksie grobowym nieznanego z imienia wczesnego władcy Egiptu.

Przeprowadzone właśnie badania szczątków osłów wykazały, że mają one zdeformowane kręgosłupy w wyniku noszenia za życia dużych ciężarów. Odkrycie potwierdza wyniki badań genetycznych, które jako miejsce udomowienia osłów wskazywały właśnie Afrykę.

Udomowienie osła miało ogromne znaczenie dla rozwoju ludzkości, gdyż siła i wytrzymałość tych zwierząt bardzo ułatwiły przewożenie ciężkich ładunków, co ożywiło handel. Karawany osłów przez bardzo długi czas były podstawowym środkiem transportu na Bliskim Wschodzie.

Dowodem na wielkie znaczenie osłów w tamtych czasach są właśnie pochówki z Abydos. Nie dość, że osły spoczęły w kompleksie grobowym władcy, to jeszcze lokalizacja i wykonanie ich grobowców stawiają te zwierzęta na równi z najważniejszymi dworzanami. Archeolodzy spekulują, że być może pochowane w Abydos osły nosiły coś bardzo ważnego.

Na podstawie The Telegraph. Dali zdjęcia.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.03.2008.

Komentarzy 7 to “Osły udomowiliśmy co najmniej 5000 lat temu”

  1. Wiele zwierząt zostało udomowionch . Np. w Egipcie wczesnoudomowione były koty…

  2. i… inne w mniejszym stopniu zierzaki …!

  3. a w raju ewa udomowila adama…

  4. a tak na serio to o ile wiem, dokładna data udomowienia jest trudna do oznaczenia także dlatego, że pierwsze zwięrzęta hodowane przez człowieka nie różnią się fenotypowo od dzikich przodków. W konsekwencji odróżnienie zwięrząt hodowlanych od upolowanych na podsatwie szczątków kostnych staje się możliwe dopiero po 2-3tys lat od faktycznego udomowienia. Nie wiem jak do tej kwestii odnoszą się cytowane wyniki…

  5. Tutaj ocenili na podstawie uszkodzeń będących wynikiem pracy.

  6. no tak, to ladny dowod posredni. z tym ze pierwsze osly zapewne nie byly hodowane do pracy tylko na mieso. Wiec sila rzeczy te osly egipskie sprzed 5tys lat zapewne byly potomkami oslow udomowionych kilkaset lat wczesniej – to tylko chcialem powiedzec – ze nieslychanie trudno zlapac udomowienie na goracym uczynku

  7. i dlatego w tytule jest „co najmniej”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: