Mali ludzie z Palau

Szczątki małych ludzi o wzroście około metra znalazł na wyspie w archipelagu Palau w Mikronezji południowoafrykański paleoantropolog Lee Berger. Odkrycia dokonał w miejscowych jaskiniach podczas wakacji w 2006 r. Później wrócił tam już zawodowo i przeprowadził badania. Ich wyniki opublikował właśnie w PLoS ONE.

Szczątki mają od 900 do 2900 lat. Do małych mieszkańców Palau należą te starsze, zaś młodsze są pozostałością po ludziach zwykłych rozmiarów. Tysiące kości nagromadziła w jaskiniach woda.

Pigmeje z Palau mieli od 94 do 120 cm wzrostu i ważyli 32-41 kg. Rozmiarami przypominają więc Homo floresiensis – małych ludzi z indonezyjskiej wyspy Flores, których szczątki odkryto w 2003 r. Jednak według Bergera ludzie z Palau mieli dwa razy większe mózgi niż Homo floresiensis, które miały tylko około 400 cm sześć. objętości. Zdrowi Homo sapiens mają trzy-cztery razy więcej.

Zdaniem Bergera znalezione w Palau szczątki należą do Homo sapiens. W przypadku szczątków z Flores naukowcy toczą zaś zażarty spór o to, czy należą one do skarłowaciałych – co czasami zdarza się na małych wyspach – Homo sapiens, czy też do nowego gatunku ludzi, który wyewoluował z Homo erectus.

Zdaniem Bergera niektórzy mali mieszkańcy Palau mają jednak – podobnie jak Homo floresiensis – pewne cechy prymitywne np. brak wystającej bródki czy duże zęby. Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że są one skutkiem karłowacenia. To oznacza, że najpewniej mali ludzie z Palau będą często używani przez przeciwników teorii, że szczątki z Flores należą do nieznanego gatunku ludzi.

Na podstawie National Geographic. Film. Zdjęcia.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.03.2008.

Komentarzy 7 to “Mali ludzie z Palau”

 1. Może to jakiś szczep Negritos?
  Choć Mikronezja to trochę za daleko dla nich.

 2. Bardzo profesjonalne, gratulację. :)

 3. @amatil

  Palau to nie aż taka daleka Mikronezja, w końcu niedaleko są Filipiny, a tam mieszkają Aetowie – Negryci właśnie. Szczepy antropologicznie zbliżone do Negritos mieszkają przecież w górach Nowej Gwinei, kiedyś ludzie tacy mieszkali również w północnej Australii („pigmeje australijscy”), więc czemu nie na Palau

  myślę, że Negryci to dobra hipoteza, w końcu to najstarsza fala osadnicza w rejonie malajskim

 4. a swoją droga ciekawe czy w tych szczątkach naukowcy będa doszukiwać się podobnych jednostek chorobowych jak w przypadku Homo floresiensis ;-)….

 5. kochani nie podbródka ale BRÓDKI- guzowatość na żuchwie:)
  co do ludzi z Palau uważam, że to niesamowite, że nagle – w tej samej okolicy ‚roi’ się od małych homindów. ciekawe co jeszcze tam się kryje…
  różnice w wyglądzie ludzi z Palau i H.floresienisisa są jednak zbyt duże aby można było połączyć ich w jedną całość, ponieważ największym problemem nie jest tutaj wzrost – i najważniejszym kryterium a mózg. szczątki te nie są ponadto równoległe czasowo. wydaje mi się, że szczątki ludzi z Palau nie będą takim przedmiotem sporu jak hobbity (chociaż kto wie co się w nich kryje) a jedynie jak pisze autor przeciwnicy H. floresiensisa będą używać ich jako argumentu, nie słusznego jednak bo poza wzrostem nie wiele ich łączy. a co do bródki – jej obecność daje nam informację, że hominid jest H. sapiens ale jak widać jej brak niekoniecznie.

  • @Liwonia
   „co do ludzi z Palau uważam, że to niesamowite, że nagle – w tej samej okolicy ‘roi’ się od małych homindów. ciekawe co jeszcze tam się kryje…”

   Nie wiem za bardzo jak „ta sama okilca” jest zroznicowana klimatycznie i biologicznie, ale zakladajac faktycznie podobne ekosystemy, to moze jakis czynnik dietetetyczny, lub jego brak, wplywal na zmnieszanie rozmiarow ludzi kolonizujacych te tereny?

   Pozniejsze fale migracyjne wzbogacajace diete zbieracko-lowiecka w inny sposob, nie byly juz narazone na dzialanie tego czynnika?

 6. Załużmy że zawsze byli tacy mali i prymitywni,to więc jak mogło się zdażyć, że na Mikronezji się znaleźli? No bo to jest mało prawdopodobne, że homo erectus na kłodach z Afryki albo Azji wschodniej

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: