Neandertalskie pięściaki z dna Morza Północnego

Wykonane przez naszych wymarłych kuzynów krzemienne narzędzia dostrzegł archeolog-amator w ładunku żwiru wydobytego z dna Morza Połnocnego, który przybył do holenderskiego portu Flushing.

Łącznie znaleziono 28 pięściaków sprzed 50-60 tysięcy lat, a także inne kamienne narzędzia oraz duże ilości kości i kłów mamuta oraz szczątki jeleni. Żwir wydobyto z miejsca znajdującego się około 12 kilometrów od Great Yarmouth niedaleko Norwich w środkowej Anglii. Naukowcy podejrzewają, że mogła tam być pułapka, w której neandertalczycy zabijali zwierzynę bądź ich obozowisko. Po otrzymaniu od archeologów informacji o znalezisku, firma wydobywająca żwir zaprzestała prac w tym miejscu.

Znalezisko to kolejny dowód, że warto prowadzić badania archeologiczne na dnie Morza Północnego. Wiele stanowisk neandertalskich znajdujących się na lądzie zostało bowiem już dawno zniszczonych przez przyrodę i ludzi (np. orzących rolników). Tymczasem na dnie Morza Północnego, które jeszcze 13 tysięcy lat temu było lądem, neandertalskie zabytki leżą nietknięte.

W ciągu ostatnich 10 lat holenderscy naukowcy zidentyfikowali dzięki współpracy z rybakami 100 neandertalskich pięściaków i 200 innych przedmiotów z kości i kamienia, a także szczątki tysięcy mamutów, nosorożców włochatych i innych zwierząt.

W tym tygodniu brytyjscy i holenderscy archeolodzy spotkają się, by opracować program wspólnych badań dna Morza Pólnocnego.

Na podstawie The Independent. Zdjęcia.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.03.2008.

Komentarzy 6 to “Neandertalskie pięściaki z dna Morza Północnego”

  1. bardzo interesujacy post – zwlaszcza dla takiego maniaka neandertalskiego jak ja :). Trzymam kciuki za archeologow, choc wiem, ze archeologia podwodna to nieslychanie trudna i kosztowna dziedzina. No ale, moze przy odrobinie szczescia to i owo wypatrza

  2. Dzięki za dopisanie do linków.
    Spodziewam się pod tym postem wypowiedzi w stylu „zalane zaginione cywilizacje sprzed 12 tys. lat”…
    Pozdrawiam

  3. „Są dziwy na niebie i ziemi, o których ani się śniło waszym filozofom” – :D

  4. Podziwiam archeologów wykonujących swoją pracę pod wodą . To bardzo cięzka praca , żmudniejsza i o wiele trudniejsza niż na lądzie … Zaskakujące odkrycia można napotkać nie tylko na lądzie , ale jak widać nawet pod wodą . Na pewno jest wiele zaginionych „skarbow” , kryjących się pod taflą wody , a w najglęszych głebinach kto wie co moglibyśmy spotkać … !

  5. Ciekawe, co udałoby się znaleźć na dnie Bałtyku…

  6. nic – baltyk byl pod ladolodem

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s