Matki z Cedyni dłużej karmiły piersią synów

W średniowiecznej Cedyni chłopcy prawdopodobnie dłużej pozostawali w ciepłych ramionach swoich matek, wynika z badań dr Marty Krenz-Niedbały, antropologa z Instytutu Antropologii UAM w Poznaniu. Matki odstawiały  dziewczynki od piersi średnio o rok wcześniej. Badania wykazały, że przestawały je karmić swoim mlekiem w wieku ok. 2-3 lat, a chłopców gdy mieli 3-4 lata.

Antropolog przebadała zęby 270 mężczyzn i 280 kobiet pochowanych na cmentarzysku z X-XIII w. w Cedyni (województwo zachodniopomorskie, powiat gryfiński). Ich analiza pozwala stwierdzić, czy w dzieciństwie, kiedy rosły zęby, nastąpiło zakłócenie rozwoju i kiedy do niego doszło.

Zakłócenie rozwoju objawia się hypoplazją szkliwa – czyli obszarami miejscowego niedorozwoju szkliwa zębów. U dzieci do tych zakłoceń dochodzi często w wyniku tzw. weaning stress – oznaczającego moment zmiany żywieniowej, gdy karmienie piersią zostaje zastąpione produktami spożywczymi. Uważa się, że jest to moment krytyczny dla rozwoju dziecka. Nie dostaje już ono czynników odpornościowych w mleku matki i jest wystawione na zanieczyszczenia produktów wprowadzanych do diety.

Badania dr Krenz-Niedbały są pionierskie. Nie ma innych badań z polskich terenów, do których można by wprost porównać osiągnięte rezultaty. Nie jest też jasne dlaczego chłopcy z Cedyni byli dłużej karmieni piersią. – Niektóre prace wskazują na preferencyjne traktowanie synów, zwłaszcza w odniesieniu do rodzin królewskich, książęcych, czy szlacheckich, z uwagi na sposób dziedziczenia tytułów, czy własności. Natomiast inne prace historyków podkreślają szczególną radość rodziców z narodzenia córki, co związane było z otrzymywaniem darów małżeńskich od zięciów – mówi dr Krenz-Niedbała.

Więcej w Nauka w Polsce

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.03.2008.

Komentarzy 9 to “Matki z Cedyni dłużej karmiły piersią synów”

 1. kapitalny post. swietne sa takie badania z pomyslem. drobna perelka a cieszy – gratulacje dla pani prof Niedbaly

 2. Oby więcej takich metod w archeologii. Pierwsze mi się skojarzyły badania dendrologiczne z tą metodą.
  kiedyś mężczyzna musiał też utrzymywać całą rodzinę, oprócz tego często go czekała wojaczka, a do tego po prostu musiał być silny. nie zdziwiłbym się gdyby i to miało znaczenie.
  Acha, na naukawpolsce chyba coś pokręcili, prezenty raczej od teściów? albo po prostu nie znam tego obyczaju ;)

 3. acha, już kojarze o co chodzi, jak dorośnie i od przyszłego zięcia. co za skrótowo opisane ;)

 4. Hm, ale szkielety dorosłych ludzi mają zęby stałe a one wyrastają dopiero ok. 5 roku zycia, więc nie da się po nich stwierdzić, kiedy matka odstawiła dziecko od piersi, bo występująca na nich hypoplazja nei moze wynikać ze stresu, który miał miejsce, kiedy tam były jeszcze mleczaki?

 5. Tzn. najwcześniej ok. 5 roku, bo zwykle ok. 7 – 9 roku życia.

 6. Posłużę się cytatem z depeszy w Nauka w Polsce: „Szkliwo zębów stałych powstaje w okresie od narodzin do ok. 7 roku życia (poza trzecimi trzonowcami), gdy zęby te, mające postać zawiązków, nie są jeszcze wyrżnięte.”

 7. Dzięki :)

 8. Co na to „gender studies”?

 9. wwspaniale reportarze !- serdeczne podziekowanie. pisze Pan nie itylko ze znawstwem, ale zrozumiale i bardzo ciekawie dla kazdego czytelnika. Strona- wspaniala -o wiele lepsza niz poprzednio !-czekam zawsze z niecierpliwoscia na nastepne wiadomosci od Pana!-Serdecznie pozdrawiam z dalekiego kraju /USA/-Alexandra B.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s