Kompleks piramid odkryto w Peru

Pozostałości co najmniej 10 piramid odkryli archeolodzy w peruwiańskiej prowincji Piura. Na kompleks natrafili w ubiegłym miesiącu robotnicy. Wezwani natychmiast archeolodzy przeprowadzii już wstępne badania.

Zbudowane z suszonej cegły (adobe) piramidy zajmują obszar około 3 km na 1,5 km i są dziełem kultury Vicús. Zdaniem naukowców kompleks był centrum religijnym albo cmentarzyskiem dla arystokracji.

Kulturę Vicús znamy nardzo słabo, gdyż większość jej stanowisk spustoszyli rabusie. Kwitła ona u północnych wybrzeży Peru od około 200 r. p.n.e do 300 r. n.e.

Archeolodzy odkryli też platformę z cegły o wymiarach 25 m na 30 m, która znajduje się obok jednej z większych piramid. Możliwe, że w platformie chowano zmarłych, ale konieczne są dalsze badania, by potwierdzić te podejrzenia.

W jednej z piramid naukowcy znaleźli trochę przedmiotów oraz fragmenty ludzkiej czaszki.

Obszar, na którym znajdują się piramidy, otacza cmentarzysko, które zostało całkowicie obrabowane. Wydaje się jednak, że sam kompleks jest nietknięty.

Kultura Vicús jest podobna do kultury Moche, która kwitła na południe od prowincji Piura w latach 100-750 n.e. Możliwe, że obie kultury miały ze sobą jakiś związek.

Na podstawie National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.02.2008.

Komentarze 3 to “Kompleks piramid odkryto w Peru”

 1. Rabuie to wielki problem . gdyby nie to , że okradali grobowce mieli byśmi dziś o wiele więcej znalezisk …

 2. Jakie są róznice w kulturze Vicus i Moche ?
  Czy jest możliwośc dokładniejszego opisu tych obu kultur ?
  kto pomoże ?

 3. Źródła dotyczące kultury Vicus są dość skąpe!! Na próżno szukać opracowań w języku polskim. Wiemy napewno, iż początki kultury Vicus sięgają schyłku Wczesnego Horyzontu(datowanego na lata 900-200B.C.).Okres ten charakteryzuje się jednolitym stylem w architekturze, płaskorzeźbie czy ceramice na znacznych połaciach Peru-od gór przez wybrzeże. Nośnikiem tego stylu była kultura Chavin z głównym centrum religijnym w Chavin de Huantar.Możemy uznać, iż kultura Vicus w początkowej fazie istnienia czerpała z kultury Chavin.Rozwój kultury Vicus dzieli się na 3 etapy/fazy.
  1Etap Chavin(wspomniany wyżej)
  2Etap rozwoju regionalnego(Vicus-Vicus)
  3Etap Moche
  Etap rozwoju regionalnego związany jest już z Wczesnym Okresem Przejściowym(ok. 200 B.C.-800P.C.), w którym mamy do czynienia z silną regionalizacją kulturową. Nie istnieje tu jednolity model kulturowy czy wspólny styl artystyczny. Istnieje szereg niezależnych kultur a wręcz struktur o charakterze państw. .Na południowym wybrzeżu rozkwita kultura Nasca.W górach na arenie dziejów pojawia się kultura Recuay. Na północnym wybrzeżu egzystuje kultura Gallinazo,która dała początek kulturze Moche. W fazie Vicus-Vicus, gdzie następuje konsolidacja wzorców kulturowych.Trzecia faza to okres wpływów kultury Moche. Niektórzy archeolodzy twierdzą, iż tym okresie kultura Vicus była kolonią ludu Mochica. Prawdopodobna to koncepcja zwłaszcza, że lud Vicus schodzi z areny dziejów ok. 400 roku n.e.(czyżby wchłonięty całkowicie przez lud Mochica??)We Wczesnym Okresie Przejściowym mamy dużo dowodów na ekspansję i podboje militarne kultury Moche.
  Kulturę Vicus znamy głównie z ceramiki, którą podobnie jak w kulturze Racuay malowano techniką negatywu. Ceramika ludu Vicus ma kolor czerwono-pomarańczowy. Jest masywna. Przedstawienia są często realistyczne i groteskowe w przekazie. Można wyróżnić 3 typy w ceramice:
  1. Ceramika negatywowa, malowane wzory koła, woluty, trójkąty na naczyniach zoomorficznych.W tej grupie są również naczynia przedstawiające wojowników, muzyków, sceny erotyczne.
  2. Ceramika malowana na biało na czerwonym tle-wykonana również techniką negatywu.Dominują przedstawienia figuralne:zoomorficzne, antropomorficzne ozdobione białymi nacięciami i liniami.
  3. Ceramika monochromatyczna-jednolitej barwy, bez malowania.
  Znaleziska naczyń pochodzą z grobów zwanych z hiszp.”bota”(but z cholewką). Były to groby szybowe mierzące od 4m do ok. 11m głębokości. Szyb wieńczyła komora grobowa. Niestety większość grobów padła ofiarą rabusiów grobów tzw.huaqueros. Ważnym stanowiskiem kultury Vicus jest cmentarzysko Cerro Vicus, 50 km na wschód od miasta Piura.
  Co do kultury Moche to jest trochę opracowań w języku angielskim, można coś znaleźć.Przepraszam za błędy, styl,ewentualne pomyłki ale się spieszę-piątek weekendu początek;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: