Nietknięty grobowiec egipskiego wojownika

Grobowiec wojownika imieniem Iker (Wspaniały) znaleźli hiszpańscy archeolodzy na używanej przez kilka stuleci nekropoli Dra Abul el-Naga, która znajduje sie około kilometr na wschód od słynnej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

Do odkrycia doszło podczas rutynowych badań w pochodzącym z XV w. p.n.e. grobowcu Dżehutiego, który był podskarbim królowej Hatszepsut. Grobowiec Ikera jest dużo starszy – pochodzi z XXII-XXI w. p.n.e.

W grobowcu wojownika archeolodzy znaleźli pięć strzał z trzciny oraz trumnę. W jej wnętrzu znajdowała się mumia Ikera oraz dwa łuki i trzy berła świadczące o wysokiej randze pochowanego wojownika. Trumna jest lekko uszkodzona przez wodę i termity. Starożytny artysta namalował na niej Ikera składającego dary bogini Hathor.

Grobowce wojowników nie są w Egipcie częstym odkryciem, gdyż grupa ta nie pełniła tak ważnej roli, jak w wielu innych starożytnych społecznościach. Jednak w czasach Ikera znaczenie wojowników było większe, niż w innych okresach egipskiej historii, gdyż w XXII w. doszło do podziału państwa i wojen domowych.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze jakiej narodowości był Iker. Faraonowie najmowali bowiem do wojska wielu Nubijczyków i Libijczyków, którzy nierzadko osiągali wysoką pozycję w egipskiej armii.

Na podstawie National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.02.2008.

Komentarzy 8 to “Nietknięty grobowiec egipskiego wojownika”

 1. Błąd w wyrazie „doszło” w drugim akapicie. I widać … że nawet przypadek może doprowadzić do odkrycia archeologicznego. Chyba odkrycia archeologiczne mimowolnie w wielu przypadkach pochodzą z przypadków ;-). Ale wiele jest też takich … że osoby poszukują rzeczy która „gdzieś tam powinna być” i ją albo znajdują albo i nie … np. słynna Troja. Pozdrawiam.

 2. Co za głupi zwyczaj poprawiania autora tekstu ! Nie macie pisac o czymś mądrzejszym , tylko … błąd w wyrazie … w drugim akapicie ? Co za głupota !!! Jak komuś przychodzą takie durnowate pomysły do głowy to niech pracuje w szkole i niech dręczy dzieci które popełniają błedy i jeszcze nie maja wprawnej ręki w pisaniu !

  Każdemu może zdażyc sie drobny bład w pisaniu !

 3. do Anonima:

  po „dzieci” powinien być przecinek :-PPPPP

  PS. Nie mogłem się powstrzymach. ;-)

 4. do Belfer :

  To się wreszcie powstrzymaj !!!

 5. Anonim … poprawianie autora tekstu nie jest zbrodnią. Chyba lepiej aby tekst był poprawny gramatycznie. Z resztą tak jak mówisz każdemu się zdarza ;/. Dziwne też że autor artykułu nic nie napisał w tej kwestii to znaczy że nie ma mi za złe tego co też uczyniłem. Jak jest inaczej, to najmocniej przepraszam … Anonim … weź się trochę uspokój. Autor jest na poziomie i jest naprawdę świetny w tym co robi … rzeczą ludzką jest popełniać błędy, nawet gramatyczne … przepraszam jak kogoś tym uraziłem … o Boziu ;/ . I przepraszam że zupełnie nie na temat pisze.

 6. do huberta:
  brak przecinków przed „aby”, „że”. poza tym jeśli ktoś uważa się za tak poprawnego, to niech pamięta,że „weź się trochę uspokój” jest w tej wypowiedzi nie na miejscu. widocznie Pan Panie Belfero-Hubercie nie jest tak całkiem wykształcony….

 7. co to ksiega skarg i zazalen.

 8. Takie przysłowie jest „Przyganial kocioł garnkowi…”
  A co do grobowca wojownika, to żeczywiście ciekawe znalezisko. Jeszcze nie słyszałem o grobowcach wysokich rangą wojskowych oprócz samego faraona oczywiście. I to imię Iker. Bardzo ładne.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: