Pradawne nietoperze dają nadzieję na rozwiązanie wieloletniego sporu naukowców

Zespół naukowców pod kierunkiem Nancy Simmons z amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej z Nowego Jorku odkrył dwa szkielety prehistorycznych nietoperzy, które świetnie latały, ale ich uszy nie były przystosowane do echolokacji.

Doskonale zachowane szczątki należą do najstarszych odkrytych nietoperzy. Pochodzą z formacji Green River w stanie Wyoming (USA) i liczą sobie 52,5 mln lat.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pozwoli im rozstrzygnąć tlący się od wielu lat spór o to, co u nietoperzy było pierwsze: echolokacja czy latanie.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.02.2008.

Komentarzy 6 to “Pradawne nietoperze dają nadzieję na rozwiązanie wieloletniego sporu naukowców”

 1. Hm. Może moja teza będzie dość odważna… ale może po prostu to nie były nietoperze? ;)

 2. Nie, Wojtek, spór nie brzmi „echolokacja czy nietoperze”, ale „co nietoperze wykształciły najpierw: echolokacja czy lot” ;-)))) Te trzy hipotezy określa się w chiropterologii w ten sposób:

  1. „flight first”
  2. „echolocation first”
  3. „tandem hypothesis” (obie umiejętności równolegle)

 3. A przodka nietoperza, który jeszcze nie latał można nazwać nietoperzem?

 4. Nietoperze (podobnie jak walenie, pająki czy naczelne) to „klad” albo „grupa monofiletyczna” – a więc linia ewolucyjna obejmująca ostatniego wyłącznego przodka i wszystko co się od niego wywodzi. Niezależnie od tego jak wyglądał… Ambulocetus natans jest zaliczany do waleni, choć miał cztery łapy. A więc nielatający nietoperz chyba będzie nietoperzem. W każdym razie nikt tego w ten sposób nie formułował: „najpierw echolokacja czy nietoperze”, zwłaszcza że echolokacja nie jest cechą wyłączną dla nietoperzy, można przypuścić, że pojawiła się grubo wcześniej u jakiejś innej grupy zwierząt.

  Wszędzie w literaturze chiropterologicznej ów spór przedstawia się w ten właśnie sposób: którą z tych cech nietoperze wykształciły najpierw – lot czy echolokację. Bo zakłada się, że linia ewolucyjna, której przedstawiciele zaliczają się do rzędu Chiroptera (nietoperze) oddzieliła się od reszty ssaków WCZEŚNIEJ. Pamiętaj, że nowoczesna taksonomia opiera się na pokrewieństwie, nie zaś na podobieństwie

 5. Ok, to w takim razie pobłądziłem, zakładając, że nietoperz musi latać ;)

 6. nietoperze są zaczepiste

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: