Czy to pierwszy grób druida

Druidów znamy z relacji starożytnych historyków i geografów, a przede wszystkim z opisu Juliusza Cezara. Wspominali o nich również wczesnośredniowieczni mnisi z Irlandii i Walii. W celtyckich społecznościach druidzi mieli pełnić rolę kapłanów, mędrców, wróżbitów i medyków. Jednak przez wiele lat archeolodzy nie natknęli się na żadne dowody ich istnienia.

W 1987 r. brytyjscy badacze zaczęli odsłaniać celtyckie groby z lat 40-60 n.e. na żwirowisku Stanway niedaleko Colchester. W ciągu kilkunastu lat przebadali wiele grobów. W jednym z nich znaleźli niezwykłe przedmioty, które sugerują, że pochowano w nim właśnie druida.

W drewnianej komorze grobowej oprócz skremowanych ludzkich szczątków znajdowały się m.in. płaszcz zapinany broszkami, podgrzewacz do wina (bądź innych płynów), sitko użyte ostatni raz do przygotowania wywaru zawierającego bylicę, różdżki, zestaw doskonałych przyrządów chirurgicznych z żelaza i miedzi oraz grę planszową z pionkami.

Największym zaskoczeniem jest gra. Nic takiego nie znaleziono dotąd w Brytanii na stanowiskach z epoki rzymskiej. Zdaniem archeologów prawdopodobnie służyła do wróżenia, podobnie jak różdżki.

– Choć nie jest pewne, że osoba ta była druidem, to na pewno należała do elity swojego ludu – podkreślają badacze.

Na podstawie Discovery News.

Galeria zdjęć

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.02.2008.

Komentarzy 8 to “Czy to pierwszy grób druida”

 1. A w co grali druidzi? Nie wiadomo przypadkiem? :D

 2. Stare wiadomości. Wykopaliska miały miejsce w latach 1987-1997. Informacje o planszach: znaleziono dwie: grób wojownika i grób doktora/druida (w oficjalnej publikacji podsumowujacej wyniki badań stosuje się nazwe grób doktora – Stanway: An elite burial site at camulodunum, London 2007). Co do rodzaju gry – prawdopodobnie chodzi o plansze o rozmiarach 8×12 lub 9×13 pól – ludus latrunculorum, chociaż, jak to bywa w historii, teorie sa rózne – jedna z prezentowanych w publikacji mówi o celtyckiej odmianie rzymskiej gry l. latrunculorum.
  A w co grali? Na pewno istniały celtyckie gry planszowe – sa znalezione pionki i zestawy, np. jest znaleziony zestaw w naglii 4 kompletów róznokolorowych pionów (prawdopodobnie do gry 4-o osobowej) – niestety w tej chwili mater. info o tym stanowisku gdzies mam w pracy…

 3. Rzeczywiście w odróżnieniu od Discovery British Archaeology, które opublikowało teraz wyniki wykopalisk, podaje w abstrakcie lata, w których prowadzono wykopaliska (1987-2003). To ostatnio jakaś plaga z niepodawaniem daty wykopalisk…

 4. Podgrzewacz do wina i gra planszowa, to na pewno mędrzec-druid!

 5. Gdzieś słyszałem, że Celtowie (a wraz z nimi druidzi) mieszkali sobie na terytorium obecnej Polski więc i w Polsce są szanse na wykopanie takiego druidzkiego grobowca. Wystarczy poszukać i mieć szczęście.
  Czy czczenie dębów i świętych gajów przez przedchrześcijańskich mieszkańców terenów Polski to nie jakaś pozostałość po Celtach? Ponoć sporo nazw geograficznych mamy po nich – głównie rzek: Wkra, Krzna, Brda itp.?
  Pozdrawiam serdecznie!

 6. Kompletny zestaw do picia wina mamy znaleziony na cmentarzysku gockim w Weklicach – w całości, piękny komplet 3 naczyń i 2 pucharków szklanych importowanych z Galii (tak jak naczynie ze Stanway). A obejrzec mozna w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblagu. Gier plamnszowych niestety nie mamy.

 7. Mieszkali w Polsce. Wspominałem o tym choćby w tym wpisie: https://archeowiesci.wordpress.com/2007/11/17/zloto-celtow-odkryto-na-opolszczyznie/

 8. Niebywałe znalezisko … Jak dotąd nie słyszałam o nim ! Dziekuję za tak potrzebny mi do wiadomości artykuł ! Serdeczne pozdrowienia !!!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: