Odkopali latarnię z czasów Nerona

Tureccy archeolodzy odkopali w antycznym porcie Patara w południowej Turcji najstarszą latarnię morską, która zachowała się do naszych czasów.

Dwunastometrowa budowla powstała za panowania cesarza Nerona (54-68 n.e.). – Najstarszą znaną latarnią jest ta z Aleksandrii, ale nic po niej nie pozostało. Tak więc latarnia w Patarze jest najstarszą, która pozostała nietknięta – powiedziała kierująca wykopaliskami profesor Havva Iskan Isik.

Ruiny miasta Patara. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Erp

To, że tak wysoka budowla zachowała się w stanie nietkniętym przez 2000 lat i pozostawała nieznana, brzmi niesamowicie. Niestety turecki serwis The New Anatolian, który doniósł o odkryciu, nie zamieścił zdjęcia latarni. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby okazało się, że wypowiedź tureckiej uczonej została np. źle przetłumaczona.

Tureccy archeolodzy podejrzewają, że pod dużą stertą ziemi po przeciwnej stronie antycznego portu jest druga latarnia.

Aktualizacja informacji.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.02.2008.

Komentarzy 7 to “Odkopali latarnię z czasów Nerona”

 1. Ma Pan „od naszych czasów” … nie jestem pewien ale powinno być chyba „do naszych czasów”. Swoją drogą to dość ciekawe … że archeologia wciąż znajduje nowe tematy. Latarnia która przetrwała pod ziemią w stanie nienaruszonym tak długi okres … to naprawdę wielka ciekawostka.

 2. Oczywiście, że do naszych :)

 3. mogli ją złożyć :P i rozłożyć… zupełnie, jak w miksie

 4. A co z latarnią rzymską z okolic kanału La Manche – całkiem spory fragment się jej zachował…

 5. Oto cytat ze strony http://www.historica.pl/index.php?section=rzym&dzial_id=29&action=forumWiecej&id=133614&page=10: „Wybudowana w czasach rzymskich latarnia w Dover ma 24 metry wysokości. Jej ośmiokątny kształt zwęża się w serii 8 stopni z początkowej wartości 3.65 metra do 1.5 metra na szczycie. Wewnatrz znajdowało sie kilka poziomów drewnianych podłóg połączonych stromymi drabinami. Drewniany szczyt budowli wyłożony był kamienną posadzka umożliwiającą bezpieczne palenie najprawdopodobniej drewna, transportowanego na górę bądz wewnetrznymi, bądz zewnetrznymi dzwigami.
  Innym przykładem niech będzie hiszpańska „wieża Herkulesa” w La Corunie, będąca najstarszą, działającą do dziś latarnią morską, którą zbudował Gaius S.Lupus uwieczniony na pamiątkowym kamieniu. Wysoka na 53 metry, trój-członowa konstrukcja, była najprawdopodobniej częścią większego kompleksu budowlanego, w skład ktorego wchodziły między innymi pomieszczenia dla ludzi obsługujących latarnię i zwierząt używanych do transportu „paliwa” na jej szczyt osłonięty okrągłym zadaszeniem chroniącym ogień i „latarników”.
  oraz inny: „W Europie, pierwsze latarnie morskie wznieśli Rzymianie – w Dover oraz Boulogne-sur-Mer” – ten ze strony:http://www.terakowski.republika.pl/latarnie.htm

 6. http://www.lycianturkey.com/lycian_sites/patara-lighthouse.htm

  Zdjęcia, opis

 7. Serdecznie dziękuje za link. Bardzo mi pomógł.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s