Wielkopolskie cmentarzysko z niecodziennymi grobami

42 jamy, do których wsypano spalone na stosie szczątki zmarłych znaleźli archeolodzy w Wilanowie (woj. wielkopolskie). Takie pozbawione urn ciałopalne groby naukowcy nazywają Alt Käbelich od miejscowości w Meklemburgii, w której w latach 80. ub.wieku po raz pierwszy odkryto większą liczbę takich pochówków. Archeolodzy wstępnie datują znalezisko na VIII-IX w. n.e.

Oprócz jam naukowcy odkryli też zwęglone drewniane belki oraz dołki posłupowe bezpośrednio przylegające do grobów i duże pojedyncze otoczaki. – W kilku jamach w warstwie spalenizny wystąpiły – prócz nieprzepalonych kości zwierzęcych – liczące zaledwie od kilku- lub rzadziej do kilkunastu fragmentów prawdopodobnie przepalone kości ludzkie. Jednak w tym ostatnim przypadku nie dysponuję obecnie ewidentnym potwierdzeniem tego faktu przez analizę antropologiczną – mówi Andrzej Krzyszowski, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Więcej w Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.01.2008.

Jedna odpowiedź to “Wielkopolskie cmentarzysko z niecodziennymi grobami”

  1. Prawo serii. Jeszcze 10 lat temu mało kto w Polsce słyszał o Alt Käbelich, aż do artykułu prof. Łosińskiego. Od tego czasu groby tego typu rejestruje się na Pomorzu Zachodnim i Wschodnim, w Wielkopolsce, a nawet w Polsce Centralnej i pod Krakowem… Wcześniej uważano ten obszar za tzw. strefę bezpochówkową – a więc obszar na którym stosować miano obrządek pogrzebowy nie pozostawiający żadnych uchwytnych archeologicznie śladów. Cała sprawa powinna być swoistym memento dla tych którzy zbyt mocno wierzą w ustalenia archeologów. To nie jest nauka ścisła, a fakt, że czegoś jeszcze nie odkryliśmy bynajmniej nie oznacza że tego nigdy nie było. A jeśli nawet coś odkryliśmy, to nie znaczy, że za kilka lat nasza interpretacja się nie zmieni.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s