Najstarsze osiedle w Polinezji

Założona 2900 lat temu mała osada rybacka w Nukuleka w Tonga to najstarsze osiedle w Polinezji – twierdzi kanadyjski archeolog David Barley, który badał to stanowisko. Oznacza to, że pierwsi ludzie w Polinezji osiedlili się w archipelagu Tonga, a nie w Samoa, które często reklamuje się jako „kolebka Polinezji”.

Barley i jego koledzy określili wiek osady w Nukuleka dzięki znalezionej tam tzw. ceramice Lapita. Zaczęto ją wytwarzać około 3500 lat temu w leżącej na zachód od Polinezji Melanezji (mapa). To właśnie wytwarzający ceramikę Lapita mieszkańcy Melanezji zasiedlili bezludne wyspy Polinezji.

Polinezyjskie katamarany w Tonga. William Hodges, 1773/1774

Zdaniem archeologów przybysze wybrali Nukulekę na swoją siedzibę, bo skusiła ich szeroka plaża i pełna smacznych skorupiaków laguna. Badania wykazały, że pierwsi mieszkańcy Tonga chętnie jadali też żółwie i ptaki.

Zasiedlenie całego archipelagu Tonga zajęło przybyszom około sto lat. Potem wyruszyli na wschód i zasiedlili całą Polinezję, docierając w końcu do Wyspy Wielkanocnej.

Na podstawie Matangi Tonga (zdjęcia).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.01.2008.

Komentarze 3 to “Najstarsze osiedle w Polinezji”

  1. Kiedyś Samoa, teraz Tonga, a za jakiś czas jeszcze inne miejsce. A powinni chyba informować archeologowie, że to najstarsze znane miejsce…, no chyba że umią udowodnić, że innego, starszego nie było.

  2. W legendach Maorysow z Nowej Zelandii jako ich duchowa ojczyzna wystepuje wyspa zwana Hawaiki. Jest to prawdopodobnie ktoras z wysp archiplelagu Markezow na Polinezji francuskiej, lub Raiateia na poliznezji francuskiej. Znajduja sie tem pozostalosci najwiekszej swiatyni na polinezji (Taputapuatea marae). Uwaza sie ze Raiatea byla centrum kulturalnym polinezji. Wiecej:
    http://www.thetahititraveler.com/general/artarch.asp

  3. […] Polinezji było zasiedlenie Wysp Towarzystwa (Society Is. na mapie poniżej) przez żeglarzy z zamieszkanych już od około 800 roku p.n.e. Samoa i Tonga. Wedle nowej chronologii doszło do tego w latach 1025-1120 n.e., czyli cztery stulecia później […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: