Nietknięty grobowiec kapłana sprzed 4500 lat

Niezwykłe odkrycie trafiło się czeskim archeologom w egipskim Abusir. Dokopali się do grobowca kapłana Neferinpu, który żył 4500 lat temu. Odkrycie tak starego nieobrabowanego grobowca to wyjątkowo rzadkie zdarzenie i wielka szansa na wzbogacenie naszej wiedzy o wierzeniach i życiu Egipcjan z czasów Starego Państwa.

Komora grobowa, do której prowadzi wąski szyb znajduje się na głębokości 10 m. Sama komora ma cztery metry długości i dwa szerokości. Archeolodzy znaleźli w niej sarkofag ze szczątkami kapłana, kości jego krewnych, a także biżuterię i inne przedmioty wkładane do grobów.

Nekropola w Abusir. Na pierwszym planie widać ruiny świątyni grobowej króla Sahure. W tle piramidy Niuserre i Neferirkare (ta większa)

Czescy naukowcy ustalili, że Neferinpu był jednym z kapłanów pośmiertnego kultu któregoś z władców Egiptu. Nie był postacią wysoko postawioną, ale z pewnością zaliczał się do elity egipskiego społeczeństwa.

Abusir leży niedaleko Kairu, około 20 km od słynnych piramid w Gizie. Znajdująca się tam nekropola należy do najstarszych w Egipcie. Swoje piramidy zbudowało na niej kilku władców z V dynastii, która panowała około 4500-4350 lat temu. Więcej o Abusir.

Na podstawie Radio Praha.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.01.2008.

Komentarzy 7 to “Nietknięty grobowiec kapłana sprzed 4500 lat”

  1. tylko pozazdroscic takiego odkrycia

  2. Jak widać, posiadanie wiedzy (kapłani ją mieli) pomaga w życiu także pozagrobowym. Dobrze też nie być zbyt medialną postacią:) – bo znajdą się zazdrośnicy żądni dóbr…

  3. A co slychac u naszych archeologow ktorzy w Sakkarze kopia?

  4. https://archeowiesci.wordpress.com/2007/11/20/kolejne-odkrycia-polakow-w-sakkarze/

  5. A może warto byłoby napisac co u „Pana Mumi” Boba Braiera ?

  6. BOB BREIER …

  7. ?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: