Zadziwiająco stara piramida Azteków

Wygląda na to, że Aztekowie zaczęli tworzyć swoją cywilizację wcześniej niż dotąd przypuszczaliśmy. Archeolodzy znaleźli w centrum stolicy Meksyku aztecką piramidę zbudowaną już około 1100-1200 roku.

Znajduje się ona w dzielnicy Tlatelolco. W czasach Azteków rejon ten zajmowało miasto o tej samej nazwie. W oparciu o dotychczasowe odkrycia naukowcy uznali, że Aztekowie założyli je w 1325 roku. W tym samym roku zaczęli budowę swojej stolicy – Tenochtitlan, która tworzyła z Tlatelolco jedną aglomerację.

Pozostałości piramidy mają aż 11 metrów wysokości. Naukowcy natrafili na rzeźbę przedstawiającą azteckiego boga deszczu Tlaloca albo boga nieba i ziemi Tezcatlipoca.

Archeolodzy będą kontynuować badania w przyszłym roku, by dokładniej określić pierwotną wielkość piramidy oraz jej wiek.

Podczas wykopalisk naukowcy odkopali też pięć czaszek oraz kompleks pomieszczeń zbudowanych niedaleko piramidy pochodzących prawdopdodobnie z 1431 r.

Na podstawie Reutersa.

Oceń wpis.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.12.2007.

Komentarzy 16 to “Zadziwiająco stara piramida Azteków”

 1. Za jakiś czas naukowcy dojdą do tego, że indianie mieli cywilizacje i w czasach starożytnych, choc jak mawiają, czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal ;)
  A czemu tak uważam, bo tak twierdzą niektórzy indianie, tak samo jak różne rzeczy mówią o swojej cywilizacji hindusi, ale nauka to przemilcza z braku dowodów ;)

  Acha, fajny ten nowy blog, pamięta wpisany wcześniej identyfikator. to miłe dla leniuchów …

 2. Cywilizacje Indian z czasów starożytnych już znamy: Olmekowie, Teotihuacan, pierwsze miasta Majów (np. El Mirador).

 3. Wprawdzie to nie na temat – ale z okazji nadchodzącego Nowego 2008 składam Gorące Życzenia Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku i wyrazy najwyższego uznania Prowadzącemu tej strony. Jest to jeden z portali od lektury którego zaczynam dzień (9.00) i kończę (zazwyczaj 3.00 rano), a który jest podstawą mojej niejednej intelektualnej dyskusji (na początek dnia) na gg i Skype ze znajomymi. Wsród nich znajomośc tego portalu też jest powszechna. A więc – Tak trzymać! I wiecej ciekawostek w Nowym Roku.
  POzdrawiam
  Waldemar Łukomski
  waldemarlukomski@o2.pl
  gg 5014180

 4. NO WRESZCIE PORZąDNY LAYOUT. GRATULACJE

 5. Nowa szata graficzna – super :)

 6. Czy odkrywcy mają pewność, że ta piramida jest dziełem Azteków? Pamiętajmy, że przybyli oni do Doliny Meksyku jako ostatni, jako małe plemię barbarzyńców, gdy tymczasem teren ten był już od dawna cywilizowany, wznosiły się miasta, których królowie wynajmowali Azteków jako najemników, zanim przybysze nie obrośli w piórka i nie stali się niebezpieczni… Może przed ich przybyciem do doliny, na wysepkach mieli swoje sanktuarium mieszkańcy sąsiednich miast, np. Cualhuacanu czy Tlacopanu, a nawet jakąś osadę. Potem mogli ją opuścić, a Aztekowie przybyć na opuszczone już wysepki. Alternatywnie znaleźć tam jakąś osadę i ją zniszczyć. Tak wiec osadnictwo na wysepkach jeziora Texcoco mogło być starsze, ale data przybycia Azteków (1325) jaką znamy z historii (a więc i miasta Meksyk rozumianego jako miasto Azteków) – może być prawdziwa. A pamięć o wcześniejszym osadnictwie mogła zostać celowo wymazana w ramach „polityki historycznej” ;-)) W końcu „wielki wezyr” (”cihuacoatl”) Tlacaelel za panowania Moctezumy I nakazał spalenie WSZYSTKICH KODEKSÓW omawiających historię, również tych należących do pokonanych Tepaneków (podobno zawierały „kłamstwa”); po czym napisano nowe kodeksy (zupełnie jak u Orwella w Ministerstwie Prawdy)

 7. W depeszy nie przyznają się do żadnych wątpliwości, ale też nie podają dlaczego uznali ją za aztecką. A niestety Reuters o to nie dopytał. Swoja drogą zawsze mnie intryguje to, że w przypadku tematyki politycznej dziennikarze są tacy dociekliwi, a w rozmowach z archeologami nie. ;)

 8. Naprawde jest to wspaniała strona, oby tak dalej w Nowym Roku:D Najlepsze zyczenia:)

  Pozdrawiam.

 9. Przepraszam ze ja tak z innej beczki (ale beczki) . Mam takie pytanie: czy orientuje sie ktoś z państwa dlaczego od pewnego czasu tak rzadko pojawiają sie informacje na serwisie archeologicznym PAP czy PIRAMIDIONIE ?

 10. Piramidion już nie istnieje. Dlaczego nie działa http://archeologia.servis.pl/ (myślę, że o to Panu chodziło) nie wiem.

 11. A ja się zastanawiam jak to jest, że „w dzielnicy Meksyku znaleziono piramidę” – jeżeli jest tak duża to chyba nie była pod ziemią. Ale w takim razie powinni już ja wcześniej zauważyć – może ją wzięli za wzgórze?

  Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić… chociaż ich ‚dzielnica’ pewnie jest zupełnie inna niż takie jak u nas.

 12. Jak się dowiedziałem po napisaniu tego tekstu była ona we wnętrznu innej, znanej już, piramidy. Często też odkrywa się fundamenty nieznanych wcześniej piramid (np. https://archeowiesci.wordpress.com/2007/08/02/znalezli-piramide-zniszczona-przez-cortesa/ ). A dwa lata temu archeolodzy odkryli, że góra na przedmieściach Meksyku, to w rzeczywiśctości piramida. W 1978 roku w samym centrum Meksyku robotnicy dokopali się przypadkiem do dolnych partii głównej piramidy Azteków, które Hiszpanie zasypali gruzem, by zbudować na nich miasto Meksyk.

 13. Pytanie nie na temat:

  Wojciech, dlaczego jak się u Ciebie najeżdża kursorem na jakiś link i Worldpress pokazuje podgląd jego zawartości (snap shot), u dołu takiego podglądu widnieje pomarańczowa wstążka? Cóż to cholerstwo symbolizuje? Walkę z rakiem prostaty? ;-)) Jak dotąd znałem jedynie jedną pomarańczową wstążkę, ale nie kojarzy mi się ona zbyt dobrze ;-)))

 14. To informacja, że część dochodów Snapa z reklam idzie na cele charytatywne.

 15. A mi się kojarzyło z tym kłamliwym, propagandowym g…
  http://www.rospudatak.pl/

  ale cóż, jednym wszystko się kojarzy z seksem, innym z Topczewskim, Polaczkiem i Cieślikiem ;-))

  jeszcze jedno: nie dałoby się zarchiwizowanych komentarzy do poszczególnych wpisów przenieść z bloxa do worldpress?

 16. Niestety, musiałbym przenosić ręcznie, a to niezwykle pracochłonne. Wszystkie są cały czas dostępne na bloksie.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: