Mur z Karnaku i upadek pewnej teorii

Starożytny mur odkryty niedawno przed głównym wejściem do słynnej świątyni Amona w Karnaku wprawił specjalistów w zdumienie. Okazało się bowiem, że ich dotychczasowe założenia, co do wyglądu terenu przed świątynią, były błędne.

W oparciu o malunki z prywatnych grobów z czasów XVIII dynastii (ok. 3550-3300 lat temu) uznali niegdyś, że przed głównym wejściem do najważniejszej świątyni Egiptu (tzw. pierwszym pylonem) znajdował się duży basen połączony kanałem z Nilem. Gdy w latach 70. archeolodzy natrafili przed świątynią na pozostałości wielkiego wapiennego muru, uznali, że to koniec basenu. Jednak w styczniu tego roku odkryto przypadkiem kolejny odcinek tego muru i założenie okazało się nic niewarte. Nowoodkryty odcinek jest bowiem za daleko, by mógł być częścią ścian basenu.

Główne wejście do świątyni w Karnaku, czyli tzw. pierwszy pylon

Zdaniem archeologów potężny mur (ma 2,5 m grubości i 7 m wysokości) chronił świątynię przed wodami Nilu, który, jak wykazały badania osadów u podstawy muru, płynął niegdyś bardzo blisko świątyni. Dotąd naukowcy zakładali, że w czasach faraonów koryto rzeki znajdowało się mniej więcej tam, gdzie teraz, czyli około 200 metrów od świątyni.

Znany ze starożytnych malunków basen oczywiście istniał, ale zdaniem archeologów był bliżej centrum świątyni i został zasypany podczas jej rozbudowy.

W oparciu o kartusze oraz napisy znalezione na murze specjaliści uznali, że jego budowa zaczęła się w czasach 22 dynastii (945-715 p.n.e) i zakończyła w połowie IV wieku p.n.e. W tym samym stuleciu powstał pierwszy pylon. Jakiś czas potem Nil odsunął się na zachód, a gigantyczny mur przykryły piaski.

Podczas jego odkopywania archeolodzy odsłonili też pozostałości łaźni, które znajdowały się na zewnątrz muru, co oznacza, że musiały powstać, gdy Nil oddalił się już od świątyni. Obok łaźni naukowcy wykopali dzban z 300 monetami z portretami Ptolemeuszy I, II i III, którzy rządzili Egiptem w III wieku p.n.e. Kolejne znalezisko to rampa, na której widniało imię faraona Taharki panującego w VII wieku p.n.e.

Na podstawie National Geographic. Zdjęcia rampy (górne) i łaźni.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.12.2007.

Komentarzy 10 to “Mur z Karnaku i upadek pewnej teorii”

 1. Dzięki za jak zwykle ciekawy post (czytam regularnie). Dlaczego przeniosłeś swój blog? Odkąd nie jest linkowany z Wyborczej, pewnie mniej ludzi go czyta, a szkoda.

 2. Tu wyjaśniam https://archeowiesci.wordpress.com/o-mnie/#comment-30

  Rzeczywiście czytelników jest trochę mniej, ale i tak zagląda tu całkiem sporo ludzi. :)

 3. Mnie, jako czytelnika irytowały na Bloxie te bezsensowne puste pasy po bokach ekranu. Teraz wygląda to o wiele lepiej, ekran 1280×1024 mam całkowicie wykorzystany.
  Blog rzeczywiście najwyższa klasa. Pisz dalej! Pozdrawiam.

 4. Przyłączam się do POCHWAŁ. Nie muszę wyszukiwać tego co mnie interesuje na 100-u stronach, wystarczy jedna TWOJA. Dzięki także za pokazanie miggawek.
  Pozdro

 5. Fantastyczna stronka … Ciekawa argumentacja , najnowsze odkrycia , przejrzysta , pełna zdjęc . Znalazłam tu odpowiedzi na wiele pytań . Jeszcze raz dzięki ! Ale mam jedno ale –
  przydałoby się jeszcze więcej coraz to nowszych informacji , faktów . Strona musi byc na bieżąco , zawierac najnowsze fakty dotyczace odkryc egipskich .Nawet najdrobniejsze zdarzenia sa cenne . Przecież już zostało odkrytych wiele innych odkryc , trzeba wiec uzupełnic wszystkie braki . Do dzieła !

 6. Masz niewątpliwie rację Zafascynowana ,,, . Przyznaję , że powinno byc więcej newsów dotyczących Egiptu !
  Jak mówisz , przydałoby się wiele nowych faktów dotyczących Egiptu ! Podzielam Twoje zdanie na ten temat !

 7. tak . Egipt to naprawdę ciekawy kraj . Posiada niezwyklą przeszłość , chodzi mi tu przede wszystkim o piramidy , mumie i inne znaleziska egipskie .Proszę o więcej archeologicznych odkryć z Egiptu . Jest bardzo wielu chętnych , ktorzy przeczytaliby coś nowego na temat Egiptu …

 8. CO Z GROBOWCEM KV63 w Egipcie ? ZNALEZIONO TAM ZŁOTĄ TRUMNĘ , NIE POSIADAJACĄ ZWŁOK ALE CZY COŚ WIADOMO NA TEMAT OSTATNIEJ TRUMNY , CZY ZNALEZIONO TAM MUMIE ? poDOBNO BADANIA MAJĄ POTRWAĆ DO KOŃCA LATA , ALE CZY MOŻNA JUŻ KONKRETNIE POWIEDZIEĆ CZYJE TO BYLO MIEJSCE POCHOWKU ? archeolodzy mają juz jakieś przypuszczenia CO DO TEGO GROBOWCA , ale na razie nic nie słychać chyba by nastąpila jakaś rewolucja w przeszukiwaniu tegoż grobowca ….
  jeżeli ktoś wie cokolwiek na ten temat proszę o wpis na stronkę ..
  Chcialabym obszerniejszych informacji na ten temat … jeśli jest to możliwe ….!!!

  Z GÓRY dziękuję !!!!!

 9. Nie znaleziono tam żadnej mumii, a złota trumna była malutka (jak dla dziecka). Zdaniem naukowców był to najpewniej magazyn różnych rzeczy wykorzystywanych podczas mumifikacji i pogrzebów.

 10. :))

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: