Figurki krwią malowane

Naukowcy od dawna podejrzewali, że artyści z zachodniej Afryki używali niegdyś krwi zwierząt do malowania drewnianych figurek. Miało to zyskać im przychylność bóstw. O takim zwyczaju świadczy ustna tradycja, a także zachowane ilustracje. Krwi jako składnika barwników używali na przykład w czasach imperium Mali (XIII-XV w.) artyści z ludu Dogon. Jednak badania patyny pokrywającej mające kilkaset lat figurki nie dostarczały dowodów potwierdzających te podejrzenia.

Grupa francuskich naukowców postanowiła ponownie przyjrzeć się patynie z zachodnioafrykańskich rzeźb używając do tego spektroskopów masowych i nowoczesnych technik prześwietlania promieniami rentgenowskimi. Zastosowane metody są niespotykanie czułe i pozwalają wykrywać niezwykle drobne pozostałości różnych substancji w kilku mikrogramach badanego materiału.

Badania wykazały, że w patynie znajduje się rodzaj żelaza związany tylko z krwią. – Oznacza to, że bez wątpienia drewniane figurki były używane w ceremoniach, w których składano ofiary ze zwierząt – twierdzi chemik Christian Amatore z École Normale Supérieure in Paris.

Metoda zostanie też zastosowana do badania obrazów europejskich malarzy, choć w tym wypadku naukowcy nie będą szukali krwi, ale sekretów barw dawnych mistrzów.


Dogońska figurka matki z dzieckiem z XIV w., Luwr

Na podstawie Science

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.12.2007.

Komentarze 3 to “Figurki krwią malowane”

  1. krew ludzka czy zwierzęca?

  2. zwierząt

  3. […] czy rzeczywiście lud Dogon składał niegdyś krwawe ofiary ze zwierząt. Okazało się, że na drewnianych kultowych figurkach są ślady krwi. Wcześniejsze badania prowadzone standardowymi metodami ich nie wykazały, gdyż były już bardzo […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: