Jak ludzie opanowali Amerykę

Przodkami Indian byli mieszkańcy Syberii, którzy wkroczyli do Ameryki najpewniej jedną falą przez cieśninę Beringa, a następnie przesuwali się na południe wzdłuż wybrzeży. Najpóźniej zajęli wschodnią część Ameryki Południowej. Nie było dużej migracji z Azji Południowo-Wschodniej i Polinezji.

Takie wnioski przyniosły szeroko zakrojone badania genetyczne 530 Indian z 29 plemion opisane właśnie w PLoS Genetics.

Badania wykazały, że pierwotni mieszkańcy Ameryki są genetycznie najbliżsi plemionom syberyjskim. Naukowcy znaleźli nawet jeden wariant genetyczny, który oprócz Indian mają tylko dwa ludy żyjące we wschodniej Syberii.

O kierunku rozprzestrzeniania się świadczy to, że im dalej jakiś amerykański lud żyje od Cieśniny Beringa tym mniejsze jest jego genetyczne podobieństwo do krewniaków z Syberii. Maleje także zróżnicowanie genetyczne wśród członków ludu. Jest to zjawisko charakterystyczne dla dalekich migracji. Wynika ono z tego, że im dalej wędruje jakaś grupa ludzi, tym mniejsza staje się pula genów (część ludzi umiera bezpotomnie, część się odłącza). W efekcie ludy powstałe z grup, które przebyły najdłuższą drogę od źrodła emigracji i nie zmieszały się po drodze z inną grupą ludzi, są zazwyczaj najmniej zróżnicowane genetycznie. W przypadku Ameryki takie społeczności żyją we wschodniej części Ameryki Południowej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.11.2007.

Komentarzy 10 to “Jak ludzie opanowali Amerykę”

 1. Sprytnie to wykombinowali.

 2. kto?

 3. To jasny dowód na to że Ameryka należy do Rosji

 4. Pięknie . Przechodzimy całą Amerykę Północną i Środkową przebijamy się przez dżunglę Amazonki wchodzimy kilka tysięcy metrów w górę w Andach i zakładamy cywilizację. A co mówią lekarze ? – psychiatrzy

 5. Czyli wszystko jasne!

 6. Nie całkiem na temat:)
  Jeszcze w latach 20 XIX wieku Rosjanie byli bardzo blisko przejęcia Kalifornii. Mieli bardzo konkretne plany, które niestety pokrzyżował… spisek dekabrystów i fakt, że jego uczestnikiem był człowiek, który miał tę ekspansję poprowadzić. W chwili wykrycia spisku ów człowiek został wezwany do Petersburga, ale rzecz jasna, wolał pozostać w Ameryce:)

 7. Efendi, to nie tak. Po pierwsze klimat byl troche suchszy (i chlodniejszy), po drugie dzungla tez zostala dosc gesto zasiedlona… A ze wazniejsze/ostale do naszych czasow miasta sa glownie z przyjazniejszych klimatycznie regionow to chyba nie jest dziwne?

 8. Zeby bylo jasne to ROsjanie byli pierwszymi białymi ktorzy założyli osade w Kaliforni – nazywala sie Fort Ross…

 9. […] dotychczasowych badań genetycznych wskazywało na jedną falę migracji (np. te). Spore zróżnicowanie w morfologii czaszek dawnych Amerykanów tłumaczono natomiast zmianami […]

 10. […] Do najmniej zróżnicowanych należą natomiast pierwotni mieszkańcy Ameryk, a zwłaszcza wschodnich krańców Ameryki Południowej. Zróżnicowanie osobników danego gatunku maleje bowiem zazwyczaj wraz z oddalaniem się od […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: