Dzieje Truso bogatsze niż sądziliśmy

Truso było we wczesnym średniowieczu jednym z najważniejszych wikińskich portów nad Bałtykiem. Z dawnej relacji wiedzieliśmy, że leżało gdzieś na ziemiach Prusów, ale przez długi czas dokładna lokalizacja była nieznana.

25 lat temu dr Marek Jagodziński natknął się nad Jeziorem Drużno, niedaleko Elbląga, na pozostałości skandynawskiego portu. Lata badań dostarczyły licznych dowodów na to, że musi to być sławne Truso. Ujawniły też, że port założono pod koniec VIII wieku i że istniał on do początku XI w.

Tegoroczne odkrycia wskazują, że żeglarze ze Skandynawii zaglądali w to miejsce nawet 200 lat przed zbudowaniem portu. Świadczą o tym znalezione właśnie fibule dziobowate oraz zapinki w stylu Vendel – wyroby charakterystyczne dla VI i VII wieku.

Wikińscy żeglarze nie byli jednak pierwszymi ludźmi w tym rejonie. Wykopaliska w leżącej na obrzeżach Truso strefie typowo mieszkalnej (centrum osady stanowiły port i obszar rzemieślniczo-handlowy) ujawniły w ostatnich miesiącach bardzo bogatą przeszłość tego miejsca. Znalezione zabytki – około 100 obiektów z neolitu, wczesnej epoki żelaza i okresu wpływów rzymskich – wskazują, że ludzi żyli w Truso przez kilka tysięcy lat.

Na podstawie Nauka w Polsce. Zainteresowanym Truso polecam artykuł dr Marka Jagodzińskiego w wortalu Pradzieje. Zdjęcie zapinek w stylu Vendel.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.11.2007.

Komentarze 4 to “Dzieje Truso bogatsze niż sądziliśmy”

  1. Zatem geny nie klamia – nie bylo zadnych czysto rasowych slowianskich Gniezn a wikinskich Winet i Trusow. Wszyscysmy Nordycko-Baltoslowiansko-Scyto-Awarami.

  2. szampon i odzywka w jednym :)

  3. Nie no już taki pomysł to jest trochę dziwny: „Wszyscysmy Nordycko-Baltoslowiansko-Scyto-Awarami” jakaś izolacja musiała być.

  4. Ponoć mieszanie jest bardzo dobre dla genów…
    Krystyna

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s