Pingwini oddech dinozaurów

Dwunożne mięsożerne dinozaury (teropody) miały rewelacyjny układ oddechowy porównywalny z układem pingwinów i innych ptaków nurkujących, który pozwalał im złapać „drugi oddech”, gdy goniły posiłek. Dowiedzieliśmy się o tym dzięki badaniom naukowców z Manchester University.

Porównali oni skamieniałości teropodów i praptaków (np. archeopteryksa) ze szkieletami współczesnych ptaków. Okazało się, że podobnie jak ptaki teropody miały oprócz płuc także worki powietrzne. To dzięki nim układ oddechowy ptaków jest jednym z najwydajniejszych w świecie zwierząt.

Wyniki badań oznaczają, że charakterystyczny dla ptaków układ oddechowy wykształcił się zanim pojawiły się one na ziemi. Odkrycie nie jest jednak wielkim zaskoczeniem. Już od jakiegoś czasu wiemy, że ptaki pochodzą właśnie od dwunożnych dinozaurów.

Na podstawie BBC. Brytyjski serwis zilustrował artykuł nieaktualną rekonstrukcją welociraptora. Odkrycia ostatnich lat wykazały, że miał on pióra. Poniżej właściwa rekonstrukcja tego dinozaura. Miał on około pół metra wzrostu w kłębie.

Autor: Dinoguy2. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.11.2007.

Komentarze 2 to “Pingwini oddech dinozaurów”

  1. W przekładzie artykułu jest nieścisłość, nie chodzi o ”drugi oddech” jako zjawisko fizjologiczne, ale o ”podwójne oddychanie”(= dwa sposoby oddychania), polegające na tym, że w spoczynku, lub przy chodzeniu ptaki oddychają jak my, poruszając klatką piersiową, natomiast w locie klatka jest unieruchomiona, a powietrze przechodzi przez płuca dzięki systemowi kanałów, łączących je z workami powietrznymi. Kanały są zaopatrzone w system zastawek, więc przy każdym ruchu skrzydła są w różnych miejscach uciskane, a płuca są wentylowane stale w jednym kierunku, przeciwnym do prądu krwi, co umożliwia wydajniejsze natlenianie krwi. Dodam jeszcze, że same worki powietrzne występują także u żółwi, węży czy kameleonów, ale brak tam systemu kanałów. A akurat pingwiny mają te worki niewielkie, zbyt pojemne przeszkadzałyby w nurkowaniu (czasem głębokim na ponad 350 m, jak u pingwina cesarskiego). Ukłony od przyrodnika –

  2. „Drugi oddech” nie użyłem w znaczeniu zjawiska fizjologicznego, ale figury literackiej ;) Podobieństwo do terminu „podwójne oddychanie” jest przypadkowe. Dziękuję bardzo za wyjaśnienie sposobu działania worków, bo miałem kłopot ze znalezieniem czegoś sensownego na ten temat w necie. Pozdrawiam.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: