Pieczęcie bułgarskich carów

Dwie ołowiane pieczęcie leżały u podstawy drewnianych fortyfikacji, które chroniły niegdyś Pliskę, stolicę bułgarskich carów. Pierwsza pieczęć nie ma napisów i zdaniem archeologów należała do pierwszego cara Bułgarii Symeona I, ale była używana w czasach, gdy jeszcze nie był carem.

Druga pieczęć należy do syna i następcy Symeona Piotra I i jego żony Marii, wnuczki jednego z bizantyjskich cesarzy. Pieczęcie leżały wśród narzędzi, kości i garnków. Archeolodzy natrafili też na insygnia arcybiskupa.

Symeon I Wielki rządził Bułgarią od 893 r. n.e. do 927 r. Uczynił ją silnym państwem, co potwierdził przyjęciem tytułu cara w 915 r. Państwu bułgarskiemu trybut płacili nawet cesarze Bizancjum. Piotr wstąpił na tron po śmierci ojca i panował do 969 r. Pod koniec jego rządów Bułgarię zaatakowali namówieni do tego przez Bizantyjczyków Rusowie. Car zmarł ponoć na wieść o klęsce jednej ze swoich armii.

Na podstawie Novinite.

Carstwo Bułgarii za panowania Symeona I
Autor: Todor Bożinow. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.11.2007.

Komentarzy 8 to “Pieczęcie bułgarskich carów”

 1. Czytam „jeden z drewnianych murów” i myślę z czego były zrobione te ołowiane pieczęcie? ja stawiam na ser Kaszkewał ;-))

 2. Moze mialo byc napisane- obronna konstrukcja ziemno-drwniana-, archeowiesci czytaja tez laicy i inuicyjnie rozumieja oco chodzi. Nie byl to wal ziemny a konstrukcja o pionowych lub prawie pionowych scianach- a to dla dzisiejszego czytelnika jest wlasnie MUR.

 3. Chodzi po prostu o mur zrobiony z drewna. Jak wyglądały takie fortyfikacje pokazuje m.in. ta makieta ruskiej twierdzy. Takie fortyfikacje od kamiennych murów różniły się w zasadzie tylko materiałem.

 4. W oryginale użyto „wooden fortified walls”, ale wall po angielsku może być zarówno murem, jak i ścianą czy nawet przepierzeniem, jednak po polsku trzeba użyć słowa „ściana” a może „częstokół”. Uparcie korzystam ze słownika języka polskiego, gdzie słowo mur jednoznacznie odnosi się do konstrukcji murowanej z cegieł, kamieni, pustaków, nawet w określeniu mur pruski podano „ściana o konstrukcji drewnianej, wypełniona murem ceglanym”. Jedyny znany mi wypadek „murowania z drewna” to niegdyś wykonywane podjazdy do rezydencji magnackich, gdzie stawiano obok siebie sztorcem krótkie pieńki, albo klocki drewniane, szczeliny wypełniano zwykle gliną aby wyciszyć stukot końskich kopyt.

 5. Przykro mi, ale ani ściana, ani częstokół nie pasuje w tym wypadku. Jak już to może być pod drewnianymi fortyfikacjami.

 6. Nie chciał bym wyjść na krytykanta, ale w polskiej nomenklaturze archeologicznej drewniana konstrukcja obronna, o ile nie jest palisadą – częstokołem, czy też parkanem lub płotem, to jest wałem. Wał nie koniecznie musi być rozsypanym nasypem. Istniał cały szereg konstrukcji drewniano – ziemno – kamienno – glinianych wałów, niektóre miały zdecydowanie pionowe lica (jak konstrukcje kamienno – drewniano – ziemne wałów w strefie południowej: Czech, Moraw, Dolnego Śląska).
  Generalnie każda konstrukcja wału różniła się od muru „tylko materiałem” (no może jeszcze konstrukcją). Funkcje wału (a więc ogrodzenie przestrzeni, funkcja obronna, porządkowo – symboliczna) pozostawały te same. Różniła się technika wykonania.
  W polskim piśmiennictwie wału grodów ruskich, jak tego przedstawionego na zdjęciu (to chyba Lubecz nad Dnieprem?), nazywane są po prostu wałami (tutaj o konstrukcji skrzyniowej, zrębowej). Podobnie „wałem” określane są w polskiej literaturze obwarowania „zewnętrznego” grodu w Plisce.

 7. Starałem się właśnie uniknąć wału, bo od razu kojarzy mi się „nasypowo” ;). ale widzę, że mur spotkał się z twardym oporem ;). Makieta na zdjęciu to rzeczywiście Lubecz.

 8. hi

  wonderful

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: