Zobacz twarz Tutanchamona

Od odkrycia grobowca Tutanchamona, co miało miejsce dokładnie 85 lat temu, tylko około 50 osób widziało twarz króla. Teraz władze egipskie postanowiły umożliwić to wszystkim chętnym.

Twarz najsłynniejszego władcy Egiptu będzie można oglądać od dzisiaj w jego grobowcu w tebańskiej Dolinie Królów. Mumia Tutanchamona będzie leżała w specjalnie zrobionym klimatyzowanym sarkofagu z pleksiglasu owinięta w lniane płótna. Odkryte będzie tylko oblicze faraona.

Dotychczas Tutanchamon spoczywał w swoim kamiennym sarkofagu i turyści nie widzieli mumii. Niestety, wizyty tysięcy ludzi podniosły wilgotność we wnętrzu grobowca, co zagrażało szczątkom Tutanchamona. Teraz wizyty turystów nie będą im zagrażać, a Egipt dalej będzie zarabiał na niezwykłej popularności człowieka, który panował w nim około 3350 lat temu.

Przy okazji poznajcie prawdę o klątwie młodego faraona.

Na podstawie BBC i Reutersa. Polecam film i galerię zdjęć. Niezmumifikowany facet na pierwszej fotografii to Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.11.2007.

Komentarzy 13 to “Zobacz twarz Tutanchamona”

 1. Em, mała uwaga techniczna: poprawnie powinno się pisać „4 listopada”, co jest skróceniem „4 dzień listopada”. „4 listopad” sugeruje, że w roku jest więcej niż jeden listopad… (Przepraszam, ale to moje zboczenie zawodowe ;))

 2. Wiem o tym, ale niestety nie wpisuję daty ręcznie. Wstawia ją mechanizm WordPressu, którego nikt nie nauczył polskiej odmiany.

 3. A ile tam wstęp kosztuje? Mają może w poniedziałki wstęp wolny? :)

 4. Ponad 2350 lat temu?! Chyba trochę więcej:
  Tutanchamon, pierwotnie Tutanchaton- ur. ok. 1342-39 p.n.e., zm. 1323 p.n.e – w latach 1333-1323 p.n.e.

 5. A fakt, błąd w liczeniu. Choć w zasadzie mogę się upierać, że błędu nie było. W końcu 3350 lat temu to też ponad 2350 ;)

 6. Co do daty, to może w mechanizmie WordPressu można ustawić na tryb „04-11-2007” zamiast „4 listopad 2007”. Wtedy uniknie się błędów.

 7. Przewrotny los – od boga i króla do misia z Krupówek. „Wielka sława to żart, książę błazna jest wart”. Na szczęscie jego i nasze, jedynym jego naprawdę rozpoznawalnym wizerunkiem będzie już na zawsze to z pośmiertnej maski.

 8. Zapis 04-11-2007 też będzie błędny. Poprawny format zapisu daty z kreskami wymaga kolejności rok-miesiąc-dzień, czyli 2007-11-04. Kolejność dzień-miesiąc-rok to stary format z kropkami (4.11.2007) – chyba jeszcze jest dopuszczalny? ;-)

 9. No dobra Panowie, poszperałem, dokształciłem się w formatowaniu daty w php i oto jest data cyfrowa z kropkami.

  Wielkie dzięki za inspirację :D

 10. Udostępnienie oblicza Tutanchamona odwiedzającym to wielki krok na przód w turystyce egipskiej ! Z checia odwiedze Egiot i zobacze tą słynną twarz tego władcy !

 11. Ach ! Ten cudowny Egipt !

 12. Wstęp kosztuje 80 funtów egipskich. Oprócz twarzy widać także stopy króla. Mumia jest czarna, bardzo skurczona. Patrząc na nią, miałam wyrzuty sumienia, że zakłóciłam spokój młodego faraona.

 13. Po prostu boisz się mumii i tyle…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: