Przeprowadzka kamiennego kościoła

Mały romański kościół przez ponad 700 lat służył mieszkańcom Heuersdorf niedaleko Lipska we wschodnich Niemczech. Niedawno jednak okazało się, że stoi wraz z całą miejscowością na drodze niemieckiej kopalni, która chce wydobyć 50 mln ton węgla brunatnego kryjących się pod Heuersdorf. Po długich bojach kopalnia wygrała w sądach zgodę na wydobycie cennego dla energetyki surowca.

Musiała jednak zapewnić wiekowemu kościołowi dalszy spokojny żywot. Sfinansowała mu więc przeprowadzkę do leżącej około 12 kilometrów od Heuersdorf Borny. Kamienny kościół został w jednym kawałku ustawiony na specjalnym podwoziu i 25 października wyruszył w największą, a w zasadzie jedyną, podróż swego życia.

Kosztująca 4,2 mln dolarów przeprowadzka 750-tonowego budynku przebiegła bez problemów i 31 października wjechał on do swojego nowego domu witany biciem dzwonów miejscowego kościoła. Jak wyglądała podróż możecie zobaczyć na filmie udostępnionym przez National Geographic.

Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1297 roku. Z miasteczka wysiedlono już też większość z 320 mieszkańców.

Skorzystałem też z depeszy AP.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.11.2007.

Komentarzy 7 to “Przeprowadzka kamiennego kościoła”

 1. „Kamienny kościół został w jednym kawałku ustawiony na specjalnym podwoziu i 25 października wyruszył w największą, a w zasadzie _jedyną_, podróż swego życia.”

  A jesli takie podrozowanie spodoba sie mu i za jakis czas postanowi sie znowu przeprowadzic? ; )

 2. Witajcie
  Co prawda nigdy się tym nie zajmowałem(nie licząc swoich ‚kątów’) ale takie przeprowadzki zawsze mnie fascynowały pod względem organizacyjnym. Życie rzuca mnie z kąta w kąt(z ‚kątami’ akurat sobie radzę w jeden wieczór używając własnych sił, a jest co przenosić, naprawdę jest, bo mi się ‚życie’ rozrosło do rozmiarów niekoniecznie chcianych), i aż boję się pomyśleć, że przeprowadzałbym się z całym domem, dosłownie ;)
  Pozdrawiam ze złoto-jesiennego Massachusetts

 3. Wiecej na ten temat zobaczycie:

  http://212.84.194.166/pages/emmauskirche.php?id=912

  Pozdrawiam

 4. W Polsce charakterystyczne są drewniane domy z ponumerowanymi deskami. W Białymstoku natomiast, skąd pochodzę, przeniesiono przed kaplicę św. Rocha – całkiem sporą drewnianą budowlę – z centrum miasta na osiedle Antoniuk. Kaplica zresztą kilka lat temu spłonęła.

 5. Super

 6. podobne przeniesienie kosciola „w jednym kawalku” odbylo sie w Czechach (niestety nazwa miejscowosci mi umknela), rowniez z powodow gorniczych. na nowym miejscu, w podziemiach kosciola mozna obejrzec film z przeprowadzki. wrazenie niesamiwite, przypomina nieco kawalki Monty Pythona :) (tam tez budynki podrozowaly)

 7. Przy budowie trasy WZ w W-wie przesunięto o kilka metrów kościół św. Anny, wystający na planowaną trasę. O ile pamiętam – kościół odcięto od części fundamentów, w jakimś piśmie oglądałem zdjęcia tej operacji sprzed pół wieku.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: