Bezgłowe szkielety z rajskiej wyspy

Cmentarzysko z ponad 50 szkieletami bez głów, które znajduje się w Teouma na pięknej wyspie Efate (zdjęcie plaży) w Vanuatu, to jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Oceanii. Nim je odkryto przypadkowo w 2003 r. naukowcy znali tylko około 20 szkieletów ludzi zaliczanych do kultury Lapita, których uznaje się za przodków Polinezyjczyków. Szczątki z Efate mają około 3000 lat, co czyni odnalezione cmentarzysko jednym z najstarszych w Polinezji.

Tak duża liczba szczątków pozwala całkiem dobrze poznać dawną populację, więc naukowcy przystąpili do analiz. Badania mają wzbogacić naszą wiedzę o ludziach kultury Lapita, m.in. rozstrzygnąć czy są oni przodkami Polinezyjczyków. W tym tygodniu naukowcy ogłosili wyniki badań izotopów z zębów 17 osobników. (Niestety żaden z opublikowanych teraz tekstów nie podaje skąd wzięli zęby tylu osobników. Z artykułu z marca 2007 r., wiem że znaleziono tylko siedem czaszek. Trudno mi powiedzieć, czy od tego czasu znaleziono ich więcej, czy też część zębów leżała po prostu w ziemi, albo czy znaleziono 10 żuchw, o czym nie wspomniano.)

Badania izotopów wykazały, że co najmniej czterech spośród pochowanych ludzi było imigrantami. Okazało się bowiem, że żywili się głównie jedzeniem pochodzenia lądowego, podczas gdy jedzenie reszty pochowanych było darem morza. Co więcej tylko ich szczątki były zwrócone na południe. Zdaniem naukowców imigranci mogli pochodzić z Nowej Gwinei. Odkrycie dostarcza silnego argumentu zwolennikiem koncepcji, że ludzie kultury Lapita byli dobrymi żeglarzami, a społeczności z rożnych wysp utrzymywały ze sobą kontakty.

Na piersi jednego z imigrantów leżały trzy czaszki miejscowych. Może to oznaczać, że był bardzo szanowany, być może własnie za umiejętności żeglarskie. Trzy kolejne czaszki archeolodzy znaleźli w nogach innego mężczyzny (nie wiem czy imigranta). Jedna znajdowała się w dzbanie.

Naukowcy podejrzewają, że dawni mieszkańcy Efate oddzielali głowy od szkieletów dopiero po rozłożeniu się ciała. Możliwe, że przechowywali je potem w świątyniach.

Na podstawie Live Science i Reutersa. Niestety w obu artykułach nie wyjaśniono jak naukowcy zdołali przypisać zęby z izotopami wskazującymi na dominację lądowego pożywienia do szkieletów zwróconych na południe.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.11.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: