Odkryto kanał łączący słynny kamieniołom w Asuanie z Nilem

Granit z Asuanu spotkać można w najbardziej podziwianych egipskich zabytkach, m.in. w piramidzie Cheopsa w Gizie i w świątyniach w Karnaku i Luksorze. Już od dawna wiemy, że ważące czasami nawet 300-400 ton bloki asuańskiego granitu Egipcjanie przewozili Nilem.

Wykute w Asuanie obeliski Totmesa I (z lewej) i jego córki Hatszepsut w świątyni Amona w Karnaku. Pierwszy ma 21,8 m wysokości, a drugi 30,43 m i waży aż 320 ton. Ich górne części były niegdyś pokryte elektronem.

Egipscy budowniczowie doskonale zdawali sobie sprawę jak wiele wysiłku zaoszczędza im wodny transport, dlatego podprowadzali kanały pod największe budowle. (rysunkowa rekonstrukcja okręgu świątynnego Amona w Karnaku, w jej lewej dolnej części widać kanał, którym można było dopłynąc pod sam okręg). Teraz naukowcy odkryli, że Egipcjanie podprowadzili kanał również pod leżący dwa kilometry od Nilu kamieniołom w Asuanie.

Na fragment zasypanego kanału naukowcy natknęli się już w 2002 roku, ale badania utrudniały im wody gruntowe. Dwa lata poźniej za pomocą badań geologicznych zidentyfikowali jego 139 metrowy odcinek. Na przeszkodzie dalszym badaniom stanęły jednak autostrada i muzułmański cmentarz, pod którymi najpewniej kanał biegnie dalej ku Nilowi.

Zdaniem geologów Egipcjanie najpewniej wykorzystali naturalną szczelinę w granitowym podłożu, którą powiększyli. Naukowcy uważają, że kanał napełniał się wodą podczas wylewów Nilu, co znacznie ułatwiało załadowanie wielotonowych bloków. Robotnicy umieszczali bowiem głazy na ułożonych w suchym kanale tratwach i czekali aż woda sama podniesie ładunek.

Na podstawie National Geographic.

Największy blok jaki udało się Egipcjanom przetransportować to 450-tonowy obelisk Totmesa III, który stał kiedyś w Karnaku, a obecnie znajduje się w Rzymie, gdzie trafił w 357 r. n.e. Największy obelisk jaki próbowali zrobić waży zaś około 1150 ton i ma blisko 42 metry długości. Pękł jednak nim całkowicie oddzielono go od skały i do teraz można go podziwiać w Asuanie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.10.2007.

Komentarze 2 to “Odkryto kanał łączący słynny kamieniołom w Asuanie z Nilem”

  1. chłopaki naprawdę mieli tupet

  2. ale bk żal

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s