Niezwykła figura z Moraw

– To odkrycie stulecia! – cieszą się czescy archeolodzy. W wiosce Mašovice, niedaleko miasta Znojmo w południowych Morawach wykopali fragment dużej figury kobiety z wypalonej gliny wykonanej około 7 tysięcy lat temu. Archeolodzy ochrzcili ją imieniem Hedvika (po naszemu Jadwiga).

Odkrycie jest wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze na podstawie zachowanego fragmentu (od pasa w dół) naukowcy oszacowali, że cała figura miała aż 55-60 cm wysokości, czyli jest największym takim dziełem tzw. kultury morawskiej ceramiki malowanej.

Po drugie figura jest pusta w środku. Może to być spowodowane techniką jej produkcji (pełną rzeźbę trzeba dłużej wypalać), ale może też oznaczać, że figura była naczyniem używanym np. podczas rytuałów.

Ludzie, którzy tworzyli kulturę morawskiej ceramiki malowanej robią na nas największe wrażenie właśnie swoją ceramiką – ładnie malowanymi naczyniami (w tym w kształcie ludzi i zwierząt) oraz figurkami, których naukowcy znaleźli wiele w Czechach, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji. Żadna jednak nie była tak wielka, jak ta z Mašovic.

Czescy archeolodzy mają nadzieję, że uda im się znaleźć resztę Hedviki. Obiecują, że odnaleziony fragment będzie można oglądać w muzeum w Znojmo już w przyszłym roku.

Na podstawie Radio Praha.

Kultura morawskiej ceramiki malowanej jest częścią kultury lendzielskiej, która występowała 7-6 tys. lat temu w części Europy Środkowej (w tym w południowej Polsce). Tworzący ją ludzie mieszkali w sporych osadach, które zazwyczaj lokowali na wzniesieniach i otaczali rowami oraz palisadami. Uprawiali zboża i hodowali bydło, a także wydobywali radiolaryt, z którego robili narzędzia. Pozostawili też po sobie całkiem duże cmentarzyska liczące czasami nawet kilkaset grobów.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.10.2007.

Jedna odpowiedź to “Niezwykła figura z Moraw”

  1. figura tej wielkości-pełna nie przetrzymałaby wypału – popękałaby – twórca z pewnością o tym wiedział i miał jakieś doświadczenie, a zresztą we wnetrzu figury mogło być coś również przechowywane :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: