Na co chorowano w czasach Piastów

Schorzenia kręgosłupa oraz stawów, a także urazy układu kostnego – to najczęstsze dolegliwości wczesnośredniowiecznych mieszkańców Kałdusa i Gruczna (woj. kujawsko-pomorskie). Wiemy to dzięki trwającym od połowy lat 90. dokładnym badaniom tamtejszych cmentarzysk z X-XIV w., z których naukowcy wydobyli już ponad 3 tysiące szkieletów.

Ślady na kościach wskazują, że naszych przodków nękały wirusy, bakterie i grzyby chorobotwórcze. Na kilku szkieletach odkryto ślady, które mogą być pozostałościami po trądzie oraz po gruźlicy. Nie brak też ran zadanych mieczami bądź toporami.

Główne przyczyny chorób to ciężka praca fizyczna, nieprawidłowe odżywianie (odpowiedzialne m.in. za krzywicę, szkorbut i anemię) i złe warunki higieniczne. Wygląda jednak na to, że opieka lekarska była niczego sobie. – Większość urazów jest dobrze wygojona i tylko niezbyt liczne wykazują powikłania. Dowodzi to, że średniowieczni cyrulicy najczęściej doskonale dawali sobie radę z ich leczeniem. Do niezmiernie interesujących znalezisk należą ślady interwencji chirurgicznych, w postaci amputacji kończyn i trepanacji czaszek. Wszystkie noszą ślady wygojenia i należy uznać je za udane – opowiada dr Tomasz Kozłowski, antropolog z Zakładu Antropologii Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Więcej, w tym kilka ciekawych zdjęć, w PAP – Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.10.2007.

Jedna odpowiedź to “Na co chorowano w czasach Piastów”

  1. Jak dla mnie najbardziej charakterystyczną chorobą z tego okresu jest Pica Polonica (Warkocz Polski). Podobnież Polacy byli takimi brudasami, że z samego natężenia brudu na głowie powstawał gigantyczny strup. Nie usuwano go, gdyż wierzono, że po zdjęciu go można oślepnąć, ale gdy się tego nie robiło, po pewnym czasie się umierało przez infekcję (niestety tego nie wiązano ze strupem).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s