Makabryczne praktyki w obronie przed zmarłymi

Archeolodzy z toruńskiego UMK znaleźli na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie niedaleko Chełmna ślady praktyk, które miały chronić ludzi przed „powracającymi” zmarłymi. Jednym z najciekawszych znalezisk jest podwójny grób z XI w. z ciałami mężczyzny i kobiety, którym przed pogrzebem ścięto głowy. Archeolodzy znaleźli również szkielety ułożone na boku lub brzuchu bez wyposażenia, a także takie, które zostały przygniecione dużymi głazami. – To dowody, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami – twierdzą naukowcy.

Więcej w depeszy PAP

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.10.2007.

Komentarzy 12 to “Makabryczne praktyki w obronie przed zmarłymi”

 1. z tekstu: „To dowody, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami – twierdzą naukowcy.”

  Chyba raczej post-pogański, czy po prostu pogański człowiek. Używanie słowa „człowiek średniowieczny”, bez zaznaczenia, że były to w Polsce czasy dopiero rozwijającej się chrystianizacji, szkalują chrześcijaństwo jakoby odpowiedzialne za „średniowieczna ciemnotę”. Odkrycie pokazuje tak na prawdę czemu chrześcijaństwo musi się opierać. Dziś jest podobnie, z tą różnicą, że pogańskie lęki nie odchodzą tak jak wtedy, a wracają. Halloween to przednia straż pogańskich osikowych kołków.

 2. Chrześcijaństwo opierające się (na) Inkwizycji?

  • brednie! Kiedy była inkwizycja a kiedy wzmiankowane pochówki – już pomijam fakt że pojęcie „inkwizycja” domaga się uściślenia o co ci chodzi – bo to nie była jedna instytucja ale cały szereg zjawisk społecznych!

 3. Jakież to chrześcijaństwo dobre i światłe, Woj Ciechu. Choćby wysokiej wartości chrześcijański traktat Malleus Malleficarum. Ech, wy wojujący krzyżowcy….

  • Widzisz – młot na czarownice powstał pod wpływem wierzeń … POGAŃSKICH i to odzywające się podczas reformacji neopogaństwo, szantażem „patrzcie ludzie cierpią od czarów, a kościół na to nie reaguje” – wymusiła powstanie tego dziełka.

   Chrześcijaństwo od samego zarania odrzucało wiarę w jakiekolwiek formy czarów!

 4. Osoby powołujące się z chęcią na Malleus u krzyżowców z dziwną swobodą zapominają o Franciszku z Asyżu, Williamie Wilberforce, księdzu Damianie i Matce Teresie z Kalkuty.
  W każdej religii znajdziecie „świętych” i morderców. Nawet w ateizmie…

 5. Ciekawe te pochówki – są jakieś sensowne tłumaczenia tych obrzędów?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s