Celtyckie zabytki spod Kalisza

Celtycka moneta ze stopu srebra i złota oraz pręt, który najprawdopodobniej miał być przetopiony na monetę, to najnowsze znaleziska archelogów w Jankowie pod Kaliszem.

– Te dwa zabytki oraz odkryta wcześniej gliniana forma odlewnicza mogą świadczyć o istnieniu w tym miejscu mennicy Celtów – powiedział dziennikowi „Polska” archeolog Adam Kędzierski z PAN. Jego zdaniem osada w Jankowie mogła być częścią zespołu osad nazwanego Calisia przez żyjącego w II w. n.e. geografa Klaudiusza Ptolemeusza.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.10.2007.

Komentarze 4 to “Celtyckie zabytki spod Kalisza”

  1. Wiem, ze odkrycie jest swietne, jestem przekonana, ze wiecej takich odkryc bedzie, ja juz odkrylam i wiem jak wygladalo to zycie w Kaliszu. Pisze ksiazke i ta wiadomosc potwierdza tylko moja teorie. Szkoda, ze nie mozna z nikim kompetentnym sie porozumiec.

  2. Ale czy Calisia Ptolemeusza miała cokolwiek wspólnego z dzisiejszym Kaliszem (poza podobieństwem dzisiejszej nazwy)..?

  3. Szkoda,ze w tych wszystkich rewelacyjnych artykulach nie ma slowa o tym ile nauka polska,muzealnictwo,archeolodzy zawdzieczaja pasjonatom „detektorystom”.
    Lwia czesc tych znalezisk to ich zasluga,a milczy sie o nich. Natomiast jak tylko jest okazja i jakis rabus,oszolom narobi szkod na stanowisku archeologicznym,wtedy duzo sie pisze,nawet bardzo duzo…zlego,
    wszystkich pasjonatow poszukiwan wrzucajac do jednego wora. To smutne,przykre i niegodziwe. Wstydzcie sie panowie.

  4. Jacy panowie?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s