Na dwóch nogach od ponad 21 milionów lat?

Amerykański biolog ewolucyjny dr Aaron Filler uważa, że chodzenie na dwóch nogach nie jest wyjątkową cechą, która odróżnia ludzi od małp człekokształtnych. Co więcej, jego zdaniem to chodzące za pomocą czterech kończyn szympansy, goryle i orangutany mogą być odmieńcami, a nie ludzie.

Pracujący w Cedars Sinai Medical Center’s Institute for Spinal Disorders w Los Angeles Filler przeanalizował zmiany w budowie kręgosłupa ponad 200 ssaków żyjących w ciągu ostatnich 250 milionów lat. Jego zdaniem w pewnym momencie doszło u jakiegoś ssaka do mutacji, która tak zmieniła jego budowę, że poruszanie się na czterech nogach stało się niewygodne. Filler przekonuje, że wiele wymarłych już małp poruszało się na dwóch nogach, a budowa ich ciał bardzo przypominała naszą.

Preferujący chodzenie na czworaka goryl nizinny prezentuje w bristolskim ZOO swój piękny srebrzystoszary grzbiet

Najstarszym przykładem takiej małpy ma być zdaniem amerykańskiego biologa Morotopithecus bishopi, który żył w Ugandzie ponad 21 milionów lat temu. To w nim według Fillera należy upatrywać przodka ludzi. Goryle, szympansy i orangutany są zaś potomkami wyprostowanych małp, ale z jakichś powodów zdecydowały się poruszać na czterech nogach.

Filler uważa też, że pierwsze dwunożne istoty mogły chodzić po drzewach, a nie po ziemi. – Jeśli spojrzycie na młode siamangi, które są gatunkiem gibbonów, to zobaczycie, że chodzą na dwóch nogach. To jest ich naturalny sposób poruszania się. Nigdy nie chodzą na czworaka – przekonuje Filler. To że dwunożny chód mógł mieć swe początki na drzewach stwierdzili niedawno naukowcy, którzy obserwowali orangutany.

Za najstarsze dwunożne istoty uznawano dotąd Orrorina tugenensis i Sahelanthropusa tchadensis, które żyły około 6 milionów lat temu. Zdaniem Fillera między nimi a Morotopithecusem były jeszcze co najmniej trzy dwunożne istoty.

Na podstawie Science Daily i Yahoo News/Live Science

Krótkie wieści

Odszedł Karol Sabath, rewelacyjny popularyzator paleontologii, aktywny krytyk kreacjonizmu, autor świetnych artykułów i rysownik (rekonstrukcja głowy wspomnianego wyżej Sahelanthropusa). Miał zaledwie 44 lata. Od dawna polecam Wam serwis internetowy Ewolucja, którego był współautorem.

4526 miedzianych i brązowych rzymskich monet ukrytych w murze domu kowala z IV w. n.e. znaleźli portugalscy archeolodzy, którzy badają pozostałości rzymskiej osady w Coriscada.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.10.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s