Rzymski cmentarz pod Kopenhagą?!

Agencja AP doniosła powołując się na duńską gazetę Roskilde Dagbladet, że archeolodzy odkryli na przedmieściach stolicy Danii Kopenhagi rzymski cmentarz z około 300 roku n.e., na którym znajduje się jakieś 30 grobów.

Archeolodzy znaleźli w grobach naszyjniki, przedmioty osobiste oraz naczynia ceramiczne. Zdaniem jednego z nich przedmioty wskazują na to, że zmarli pochodzą z bogatej części społeczeństwa.

Niestety z informacji AP nie wynika na czym polega rzymskość cmentarza. Jeśli pochowanymi są Rzymianie (a w zasadzie tylko wtedy można nazywać go rzymskim) to byłaby to całkiem spora sensacja. Cesarstwo rzymskie nigdy bowiem nie obejmowało wyspy Zelandia, na której leży Kopenhaga. Cmentarz byłby wówczas dowodem na pobyt jakiejś grupy Rzymian (być może kupców) w głębi barbarzyńskich terenów.

Możliwe też, że groby jedynie zawierają rzymskie przedmioty, co już nie byłoby sensacją, ale wątpię, by archeolodzy mówili wówcas o odkryciu rzymskiego cmentarza. Możliwe jednak, że media coś przekręciły. Jeśli ktoś zna duński i znalazłby więcej szczegółów w tamtejszej prasie (a zwłaszcza w artykule Roskilde Dagbladet), to proszę o sygnał.

Aktualizacja 

Dzieki czytelnikom Archeowieści na Bloksie udało się wyjasnić, że tak naprawdę odkryto skandynawski cmentarz z okresu rzymskiego epoki żelaza. Korespondent AP nie zrozumiał doniesień duńskiej prasy i uznał, że odkryto rzymski cmentarz.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.10.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s