Ostatnie dni dzieci przeznaczonych na śmierć

W 1999 roku na szczycie andyjskiego wulkanu Llullaillaco (6739 m n.p.m.) odkryto zamarznięte mumie dwóch dziewczynek i chłopca złożonych w ofierze przez Inków ponad 500 lat temu. Starsza dziewczynka, którą naukowcy nazwali Dziewicą z Llullaillaco, miała w chwili śmierci około 15 lat. Młodsza miała zaledwie sześć. Jej ciało było częściowo spalone przez piorun, który jakiś czas po śmierci dziewczynki uderzył obok jej ciała, więc naukowcy nazwali ją Dziewczynką Błyskawicy. Obie najwyrażniej zamarzły na śmierć. Około siedmioletni Chłopiec z Llullaillaco został zaś tak mocno skrępowany, że jego żebra i miednica przemieściły się i najprawdopdobniej zmarł zmiażdżony. Przed śmiercią wymiotował.

 Wulkanu Llullaillaco (6739 m n.p.m.) jest jednym
z najwyższych szczytów w Andach
Autor: Jaime E. Jimenez, Laboratorio de Ecología,
Universidad de Los Lagos. Chile

Naukowcy, badając m.in. izotopy we włosach dzieci, uzyskali trochę informacji o ich ostatnich miesiącach. Najpewniej były dziećmi biednych chłopów odebranymi przez inkaską arystokrację na potrzeby trwającego może nawet ponad rok rytuału. Naukowcy podejrzewają, że zaczął się on w stolicy Inków Cuzco, gdyż stamtąd pochodzi znaleziona przy mumiach ceramika. Później zabrano dzieci w kilkusetkilometrową ciężką pieszą wędrówkę ku wulkanowi Llullaillaco, który jest jednym z najwyższych szczytów Andów.

Opublikowane właśnie wyniki badań ujawniły, że przed śmiercią dzieci były bardzo dobrze karmione. Można nawet powiedzieć, że tuczone. Dostawały kukurydzę i mięso, które były dostępne tylko dla elity. Badania wykazały również, że podawano im kokę i piwo kukurydziane. Robiono to najpewniej, by zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą wysokościową. Naukowcy mają jednak nadzieję, że Inkowie odurzyli dzieci również przed śmiercią, gdy zostawili je na szczycie góry, jako żywą ofiarę dla bogów. Ubrali je w piękne stroje, a obok położyli bogate dary. Zdaniem naukowców miało to przekonać bogów, że dostali w ofierze dzieci z ważnych i bogatych rodzin.

Dziewica z Llullaillaco jest uznawana z najlepiej zachowaną mumię na świecie. Można ją zobaczyć w muzeum w argentyńskim mieście Salta.

Na podstawie Guardiana. Gorąco polecam galerię zdjęć przygotowaną przez New York Times.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.10.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: