Kopał rów i znalazł półtorej tony monet

Pewien mieszkaniec wioski Qianwanhu w północnochińskiej prowincji Shanxi, który kopał rów na rury wodociągowe, natrafił tydzień temu na leżącą 1,5 metra pod ziemią piwnicę. W środku znalazł monety ułożone w wielką stertę, która miała 1,3 m długości, 0,8 m szerokości i metr wysokości.

Zdaniem archeologów stertę tworzy około 10 tysięcy monet o łącznej wadze 1,5 tony. Pochodzą głównie z okresu Północnej Dynastii Song (960-1127), ale nie brakuje okazów z czasów dynastii Tang (618-907), a nawet Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Monety mają od 1 do 3 cm średnicy. Wiele jest w dobrym stanie.

Na razie archeolodzy nie wiedzą do kogo należał odnaleziony skarb. Prawdopdodobnie został ukryty podczas jakiejś wojny.

Na podstawie People’s Daily Online. Niestety Chińczycy nie podali z jakiego metalu są znalezione monety. Zazwyczaj robiono je jednak z miedzi, brązu albo żelaza.

 Chińska moneta z brązu z czasów dynastii Han (wybita ok. I wieku p.n.e.). Monety z czasów Północnej Dynastii Song możecie obejrzeć tu i tu

Półtorej tony monet to bardzo dużo. Dla porównania odkryty w Bułgarii największy dobrze udokumentowany skarb rzymskich monet (80 000 srebrnych denarów i antoninianów) ważył tylko 300 kg*. Natomiast największy skarb Wikingów, który odnaleziono w Anglii, ważył marne 40 kilogramów, z czego tylko część stanowiły monety, a resztę srebrny złom. Jednak chińskie odkrycie bardzo blednie przy 17 tonach srebrnych monet, które wyłowiono niedawno z XVII-wiecznego wraku.

*Przyznam szczerze, że nie mam stuprocentowej pewności, czy jest to największy skarb rzymskich monet. Na pewno jest największym skarbem srebrnych monet, ale nie dam głowy, że gdzieś nie znaleziono większego (a dokładniej cięższego) skarbu rzymskich monet z mniej cennego metalu.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.09.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s