Klątwa faraona

Kilka dni temu pewien Niemiec przyniósł do ambasady Egiptu w Berlinie paczkę z fragmentem starożytnej egipskiej rzeźby. Z dołączonej do niej notki urzędnicy ambasady dowiedzieli się, że ojczym Niemca ukradł ją w Egipcie w 2004 r. i za karę dosięgła go klątwa faraona. Wkrótce po powrocie znad Nilu doznał paraliżu, zaczęły go nękać nudności, tajemnicza gorączka i rak, który niedawno doprowadził do śmierci mężczyzny. Autor listu wyjaśnił, że czuł się zobowiązany oddać zabytek, by zapewnić spokój duszy zmarłego ojczyma.

Opowieści o klątwie faraona narodziły się wkrótce po odkryciu w listopadzie 1922 roku nietkniętego grobowca króla Tutanchamona w egipskiej Dolinie Królów. Gdy ponad cztery miesiące później na bakteryjne zakażenie krwi zmarł uczestnik i sponosor wykopalisk George Edward Stanhope Molyneux Herbert, piąty hrabia Carnarvon, brukowce napisały, że to zemsta Tutanchamona. Zapewne wszyscy szybko zapomnieliby o wymyślonej przez fantazjujących redaktorów klątwie, gdyby wkrótce nie nastąpiły kolejne zgony, które dało się powiązać z grobowcem. Śmierć zabrała radiologa, który miał prześwietlić trumnę faraona, a także młodszego brata lorda Carnarvona, choć ten grobowca nigdy nie widział. Przyjaciel lorda, amerykański bogacz George Jay Gould, pojechał obejrzeć grobowiec i zmarł na zapalenie płuc. Materiału do pasjonujących historii o mszczącym się władcy dostarczyły też zgony egipskiego księcia Alego Kemala Fahmy Beja, którego wkrótce po odwiedzeniu grobowca zastrzeliła żona, i Georges’a Benedite’a, szefa działu egipskiego w Luwrze, który zmarł rażony apopleksją zaraz po wyjściu z grobowca. Prawie pięć lat po śmierci lorda zmarł współautor pierwszego tomu opisu rzeczy znalezionych przy Tutanchamonie egiptolog Arthur Mace. W 1929 roku odeszła z tego świata żona lorda i jego sekretarz. Ojciec sekretarza popełnił zaś samobójstwo kilka miesięcy po śmierci syna. Łącznie w ciągu kilku lat zmarło około 20 osób, które gazety potrafiły jakoś powiązać z odkryciem. Nic dziwnego, że prawie cały świat uwierzył w klątwę.

Maska pogrzebowa Tutanchamona
Autor: Robors. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 1.0

Wśród sceptyków był amerykański archeolog Herbert Winlock. Sporządził on specjalny raport wykazujący, że klątwa jest wyssaną z palca bzdurą. Najmocniejszym argumentem były statystyki. W 1934 roku żyło jeszcze 20 spośród 26 osób, które uczestniczyły w otwieraniu grobowca. Z 22 osób, które w 1925 roku brały udział w otwieraniu sarkofagu z ciałem Tutanchamona, do 1934 roku zmarły tylko dwie, a spośród 10 osób, które w 1927 roku asystowały przy rozwinięciu bandaży mumii i autopsji, żyły wszystkie.

Zemsty faraona uniknęły osoby, które zasłużyły na nią dużo bardziej, niż oglądający grobowiec pracownik Luwru czy egipski książę. Znalazca grobowca Howard Carter zmarł z przyczyn naturalnych dopiero w 1939 roku w wieku 64 lat. Anatom Douglas Derry, który podczas autopsji poodcinał władcy kończyny, oddzielił miednicę od torsu i wyrwał głowę z maski pogrzebowej, zmarł w 1969 roku, mając aż 87 lat. Córka Carnarvona, która jako jedna z pierwszych weszła do grobowca, zmarła dopiero w 1980 roku. Dobrym zdrowiem cieszą się dziesiątki naukowców, którzy w ostatnich dekadach badali różne mumie faraonów (np. Bob Brier zwany „Panem Mumią”), a także tysiące turystów, którzy – tak jak niektóre „ofiary klątwy” – jedynie odwiedzili grobowiec Tutanchamona. Mimo to zapoczątkowane przez brukową prasę bujdy o klątwie wciąż mają się dobrze.

Informację o zwrocie skradzionego zabytku znalazłem na Yahoo.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.08.2007.

Komentarzy 11 to “Klątwa faraona”

 1. Tutanchamon to najlepszy władca Egiptu , gdyby zył dłużej , kto wie jakby zmienił historię ? Na wiele lat zapomniany , teraz los mu się odwdzięczył za niesprawiedliwą śmierc wyrządzoną mu przez drugiego człowieka , z jego najbliższego otoczenia . Teraz każdy kto go może odwiedzic w grobowcu zachwycony jest nim samym i jego ponadczasowymi pamiątkamoi oraz grobowcem . Imiona innych władców nie utkwiły tak bardzo w pamięci jak imię młodego faraona -TUTANCHAMON .

 2. To fakt !

 3. Świetnie , że poruszyłaś kwestię , który faraon jest najbardziej znany ! Oczywiście jest nim Tutanchamon ! GRATULACJE ! zGADZAM SIĘ !

 4. Ja poradzilem sobie z klatwa, kieliszkiem zubrowki przed kazdym psilkiem ;-) Dziala!

 5. ? Czy ludziom nie wstyd opowiadać takie brednie o jakiś klątwach ?
  Być może coś w tym jest ale jestem do tego sceptycznie nastawiona .Są osoby , które w to bezgranicznie wierzą , ale to raczej jest niemożliwe !!!!

 6. Klątwa , jeśli człowiek w nią wierzy może stać się prawdą , ktora może obrócić się rzeczywistość .. Nie warto więc sobie żartowaĆ z tak poważnej rzeczy , jaką jest klątwa faraona…

 7. Ja czytałem książkę „Klejnoty śmierci”.Każdy kto ich dotknął umierał przedwcześnie.Wiecie dlaczego?Odpowiedź jest prosta-to nie żadne czary tylko te klejnoty były RADIOAKTYWNE.

 8. Klątwa dla niektórych ludzi jest reliktem przeszłości lecz z jej mocy korzysta się nader często w obecnych czasach. Racjonalnie tłumaczy się jej działanie w ten sposób iż dana osoba musi wiedzieć że na nią to została rzucona klątwa aby zadziałała niemniej jednak zapomina się o tym że myśl jest przekazywana nie drogą słowną lecz telepatycznie – przepraszam ale dotknęliśmy jeszcze bardziej konwersyjnej kwestii jaką jest telepatia. Niemniej jednak na liście klątw możemy dopisać również i swoją własną. Gdy został otwarty sarkofag króla Kazimierza Jagiellończyka, który panował w latach 1445 – 1492 prasę ogarnęła fala doniesień o zgonach osób które uczestniczyły przy otwarciu grobu. Z czasem okazało się że profesorowi Bolesławowi Smykowi udało się wyizolować mikroorganizmy, które przeżyły w sarkofagu Kazimierza Jagiellończyka aż pół tysiąclecia co prawdopodobnie było przyczyną zgonów. Winną obarczono Aspergillusa flavusa i jego toksyny lecz wciąż nie ma odpowiedzi na to czy powstał on samoistnie w mrocznych i wilgotnych zakamarkach grobowca czy też został on umieszczony dla odstraszenia rabusiów tak jak to miało miejsce w przytaczanej powyżej „Klątwie Faraona” Gdyby Aspergillus został umieszczony specjalnie można by domniemać że ostrzeżenie o klątwie która dopadnie każdego nie byłaby bez sensu.

 9. klatwa faraona… to kwestia przereklamowana i nie dokońca wyjaśniona , bo tak naprawde to nie do końca wiadomo czy sie sprawdza …

 10. Fajny jest Film Dokumentalny O nim Na natgeo…

 11. zajefajne :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: