Znaleźli piramidę zniszczoną przez Cortésa?

La Noche Triste (Smutna noc) była jednym z najbardziej dramatycznych momentów wyprawy Hernána Cortésa do Meksyku. Tysiące wojowników zaatakowały jego armię, gdy w nocy 1 lipca 1520 roku próbował chyłkiem wycofać się z Tenochtitlan, stolicy azteckiego imperium. W chaotycznej walce na wąskiej grobli stracił od 150 do 450 z około 1000 żołnierzy, 2000 do 4000 sprzymierzonych indiańskich wojowników, całą artylerię i większość bogactw zagarniętych podczas wyprawy. Ponoć wszyscy Hiszpanie, którzy przeżyli, byli ranni.

By pomścić klęskę Cortés zajął i zrównał z ziemią leżące blisko Tenochtitlan miasto Iztapalapa. Była to celnie wymierzona zemsta. Wybrany krótko przed bitwą królem Azteków Cuitlahuac był władcą tego miasta.

Obecnie Iztapalapa to biedne przedmieście miasta Meksyk słynące głównie z wysokiej przestępczości. W czerwcu robotnicy natknęli się w nim na azteckie mury. Teraz archeolodzy orzekli po wstępnych badaniach, że to najpewniej pozostałości głównej piramidy miasta zniszczonej przez mszczących się konkwistadorów. O tym, czy będą odkopywać ruiny, zdecydują za ponad rok.

Na podstawie Yahoo/Reuters.

Ilustracja: Portret króla Cuitlahuaca z księgi Primeros Memoriales.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.08.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: