Odkryto miejsce koronacji królów Szkocji

Archeolodzy z Glasgow University odkryli pozostałości XII-wiecznego opactwa w Scone, w którym koronowani byli królowie Szkocji. Naukowcy dokonali tego dzięki badaniom geofizycznym, które przeprowadzili w podziemiach miejscowego pałacu. Dały one bardzo wyraźny obraz znajdujących się pod budynkiem fundamentów kościoła i wieży dzwonniczej. Szkoccy archeolodzy są bardzo zadowoleni, gdyż mają teraz szansę odtworzyć plan najważniejszego opactwa w dziejach swego kraju bez wbijania łopat w ziemię.

Scone Palace. To pod nim wykryto resztki średniowiecznego opactwa
Autor: Peter Hodge. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0

Scone (znane też jako Moot Hill) przez setki lat było miejscem koronacji władców piktyjskich, a później szkockich. Na początku XII wieku Szkoci zbudowali tam opactwo. To w nim w XIII wieku koronowani byli jedni z najwybitniejszych władców Szkocji: Aleksander II i jego syn Aleksander III. Zgodnie ze starą celtycką tradycją podczas koronacji władca musiał zasiadać na Kamieniu Przeznaczenia.

Koronacja małoletniego Aleksandra III w Scone w 1249 roku.
Ilustracja ze średniowiecznej kroniki szkockiej

Panowanie Aleksandra III zakończyło się nagle w marcu 1286 roku, gdy 45-letni władca spadł z konia i złamał kręgosłup pędząc nocą w trakcie burzy do małżonki. Pozbawiona silnego władcy Szkocja szybko wpadła w ręce bezwzględnego króla Anglii Edwarda I. W 1296 roku zabrał on Kamień Przeznaczenia do Westminsteru, gdzie wmontowano go w fotel koronacyjny królów Anglii. Zasiadali na nim podczas koronacji wszyscy następcy Edwarda I z wyjątkiem Marii II Stuart.

Utrata Kamienia Przeznaczenia nie zmniejszyła znaczenia Scone. W marcu 1306 roku koronowano tam Roberta de Bruce’a. Większość z Was zna go zapewne z filmu „Braveheart” (podobnie zresztą jak Edwarda I). Robert wyzwolił Szkocję z angielskiej niewoli. Opactwo było siedzibą szkockich królów aż do późnego średniowiecza. Spotykał się w nim również szkocki parlament.

W połowie XVI wieku opactwo w Scone zniszczyli protestanci. Mimo to sto lat później koronował się tam jeszcze król Anglii i Szkocji Karol II Stuart, który chciał zjednać sobie Szkotów podczas wojny domowej. Stojący obecnie w Scone pałac powstał na początku XIX wieku. Kamień Przeznaczenia wrócił do Szkocji w 1996 roku, ale pod warunkiem, że w razie koronacji nowego władcy Anglii zostanie przywieziony do Westminsteru.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.07.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s